I Wycieczka Śladami walk kompanii kcyńskiej ppor. Jana Sławinskiego w czasie powstania wielkopolskiego

      Kcyńskie Centrum Biblioteki i Kultury im. Klary Prilowej z inicjatywy pani Ilony Kurdelskiej i pani Renaty Gaj-Kowalskiej wspólnie z Kołem Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w Kcyni z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku wyszło z inicjatywą zorganizowania cyklu wycieczek po terenie naszego regionu.  Celem wycieczek było przybliżenie wszystkim chętnym miejsc związanych z walkami w latach
1918-19. 

      Trasa pierwszej takiej wycieczki, która miała miejsce 3 lutego 2018 r. wiodła z Kcyni przez Sierniki, Chwaliszewo, Smogulecką Wieś, Smoguleci, dalej przez Mieczkowo do Laskownicy. Punktualnie o 10.00 autokar odjechał sprzed byłej siedziby Sztabu Frontu Północnego w Kcyni (obecnie GCBiK). Przejeżdżając przez Sierniki mogliśmy podziwiać późnoklasycystyczny dworek komendanta kcyńskiego „Sokoła” z 1918 roku – Edwarda Mieczkowskiego. Wziął on czynny udział w wyzwalaniu Kcyni w pamiętną noc sylwestrową z 31 grudnia 1918 r. na 1 stycznia 1919 r. To on powierzył dowodzenie kompanii kcyńskiej, złożonej z szybko zebranych ochotników ppor. Janowi Sławińskiemu, pochodzącego z podkcyńskiego Ujazdu. Następnie, przejeżdżając przez Chwaliszewo związane z patriotyczną rodziną Szulczewskich grupa dojechała do Smogulca. Tam, dzięki uprzejmości księdza Andrzeja Gierszyńskiego, zwiedziliśmy kościół parafialny pw. Św. Katarzyny. Jest on związany z osobą gen. Bogdana Hutten-Czapskiego, polityka niemieckiego i polskiego, gorącego katolika i społecznika, dobrodzieja uniwersytetu i politechniki warszawskich, uczestnika skomplikowanych procesów politycznych związanych z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości w latach 1915-18 (osobiście ogłosił w warszawskim Zamku Królewskim Akt 5 listopada 1916 r., hamował nabór do polnischewehrmacht, próbował powstrzymać aresztowanie J. Piłsudskiego i K. Sosnowskiego w 1917 r.) Gen. Bogdan Hutten-Czapski to również fundator przepięknej kaplicy nagrobnej, nawiązującej swym wystrojem do wawelskiej kaplicy zygmuntowskiej oraz kopuły smoguleckiego kościoła, będącej kopią kopuły Wieży Srebrnych Dzwonów, również z królewskiego Wawelu. Na wszystkich obecnych wielkie wrażenie zrobiła krypta grobowa rodziny Hutten-Czapskich – zaprojektowana w bizantyjskim stylu przez lwowskiego architekta Z. Gorgolewskiego.

      Po opuszczeniu kościoła udaliśmy się do Mieczkowa, gdzie w lesie przy drodze do Osieka nad Notecią mogliśmy zwiedzać okopy i umocnienia przedmościa noteckiego bronionego przez krótki czas przez kompanię kcyńską ppor. J. Sławińskiego. Kolega Piotr Dąbrowski wraz z synem Stanisławem Dąbrowskim zaprezentowali umundurowanie i uzbrojenie z okresu tworzenia się armii wielkopolskiej. Następnie grupa rekonstruktorów, do których dołączyli odpowiednio umundurowani i „uzbrojeni” wychowankowie kcyńskiej placówki opiekuńczo-wychowawczej, zajęła pozycje strzeleckie  w okopie… Historia zatoczyła wielkie koło… W lutowym zimnym lesie nad Notecią, w okopach znowu pojawili się powstańcy… Ciszę, jaka zapanowała wśród uczestników wycieczki, przerywały flesze aparatów fotograficznych….

     Po chwili refleksji przejechaliśmy do Leśnictwa w Laskownicy, gdzie przy ognisku gościł nas miejscowy leśniczy Witold Tomaszewski. Gorące kiełbaski z ogniska, kawa i herbata zachęciły nas do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z okresu I wojny światowej. Połączyła nas atmosfera wspólnoty i zgody bez względu na aktualne poglądy społeczne i polityczne. To pierwsza wspólna wycieczka po miejscach na naszym regionie związanych z wydarzeniami sprzed 100 lat. Następne już niedługo…

Autor: Redakcja