Himalaista w Kcyni

         W środę, 28  marca 2018 r. wychowankowie Zakładu Poprawczego w Kcyni mieli okazję poznać himalaistę. Wychowanków, na zaproszenie Dyrektora Zakładu Poprawczego w Kcyni, odwiedził p. Dariusz Suchomski. Koordynatorem całego spotkania była pani pedagog Sylwia Gawrońska.

          Pan Dariusz Suchomski jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Bydgoszczy. Wspina się od 1995 roku, latem i zimą w różnych górach świata (Tatry, Dolomity, Alpy, Pamir, Atlas, Góry Dynarskie, Apeniny, Sierra Nevada, Himalaje). Zdobył między innymi tak słynne szczyty jak Mount Blanc (4810 m n.p.m), Matterhorn (4478 m n.p.m.), Piz Badile (3308 m n.p.m.), Pik Lenina (7134 m n.p.m.). Z wychowankami zakładu podzielił się wspomnieniami wzbogaconymi o piękne zdjęcia z Himalajów, kiedy to podjął próbę zdobycia Gaszerbrum II. (8035 m n.p.m.)

        „Wspinaczka wysokogórska to już nie jest sport. To raczej styl życia. Za dużo trzeba wiedzieć, za wiele może się stać. Nie walczy się z przeciwnikiem, ale ze sobą. Ten, kto mierzył się z potęgą przyrody wie, że znajdzie wyjście z każdej sytuacji” – powiedział Dariusz Suchomski.

       Wychowankowie mogli, poza pięknymi zdjęciami gór, zobaczyć, jak wyglądają obozy w górach, z których himalaiści wyruszają na wspinaczkę. Dowiedzieli się, w jaki sposób organizuje się wyprawę w Himalaje. Usłyszeli o niektórych tradycjach kultury pakistańskiej, podziwiali zdjęcia lokalnych miasteczek i ciekawostki geograficzne. Poza tym dowiedzieli się, na czym polega choroba wysokościowa, jak należy się przygotowywać do wyjścia w góry. Poza tym p. Darek przywiózł ze sobą ekwipunek niezbędny do wyjścia w góry – liny, karabińczyki, czekan, raki. Wychowankowie mogli zapoznać się z metodami właściwego zabezpieczania w czasie wspinaczek górskich i ataków szczytowych.

        Pan Dariusz Suchomski zwrócił wychowankom uwagę, że umiejętności nabyte w górach mogą być wykorzystywane w codziennym życiu. Osoby mające predyspozycje mogą wykonywać prace wysokościowe np. związane z odnową elewacji wieżowców, naprawą kominów, czy chociażby czyszczeniem okien. Po przejściu odpowiednich badań oraz przy posiadaniu odpowiednich umiejętności może być to pomysł na przyszłą drogę zawodową dla każdego zainteresowanego.

         Wychowanków zainteresowały poruszane tematy i chętnie wchodzili w dyskusję z zaproszonym gościem. Spotkanie należy zaliczyć do udanych!

Autor: Redakcja