Kajakami z nowymi przyjaciółmi po nowe przygody

                Kajakarze z Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy z Kcyni przy współpracy z Zakładem Poprawczym w Kcyni, Lokalną Grupą Działania Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk w Nakle nad Notecią, Stowarzyszeniem Wspierania Edukacji im. ks. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią, licznymi instytucjami kulturalnymi i naukowymi oraz parafiami z naszej diecezji, zorganizowali cykl spływów po rzekach, nie tylko naszego regionu, ale i Wielkopolski oraz Pomorza. Wszystkie wycieczki miały za cel propagowanie aktywnych form wypoczynku oraz przybliżenie różnego rodzaju atrakcji przyrodniczych i zabytków historycznych znajdujących się blisko spływanych cieków wodnych.

                   Dwukrotnie płynęliśmy wspólnie z członkami Fundacji Wspierania Edukacji im. ks. S. Staszica. 4 maja dotarlismy z Puszczy do Witosławia, jeziorami połączonymi Orlą, 20 maja pokonaliśmy trudny odcinek Orlej z Kraczek do granic naszego województwa, czyli do Rudy. Niby ta sama rzeka, ale jakże różne oblicza nam ukazała…

               Ten sam odcinek z Puszczy do Witosławia pokonaliśmy 1 maja w rodzinnym gronie, wspólnie z mieszkańcami i przyjaciółmi z Kcyni, Więcborka i Wągrowca, kończąc go grillem na ukwieconej plaży w Witosławiu (najmłodszy uczestnik spływu miał 3 lata).

             2 maja wyprawiliśmy się wspólnie z liczną grupą parafian (53 osoby) pod kierunkiem ks. Tomasza Klafetki z Więcborka na doskonale nam zanany odcinek Łobżonki z Dorotowa do Witrogoszcza. My, Instruktorzy Kajakarstwa PZKaj, podziwialiśmy wielkie zaangażowanie i hart ducha licznej rzeszy młodszych i starszych wiekiem kajakowych debiutantów, w czasie pokonywania przeszkód naturalnych na tej przepięknej rzece.

              6 maja zmierzyliśmy się wspólnie z przyjaciółmi z Szubina i Koronowa z przecudnymi urokami rzek Pojezierza Bytowskiego Pokrzywnej i Wieprzy. 25 kilometrowy odcinek zaskakiwał nas górskimi bystrzami, głazowiskami, zwaliskami drzew, leżącymi w szybkim nurcie rzeki, których pokonywanie wymagało opanowania licznych technik kajakowych. Płynięcie takimi rzekami przynosi wiele rozkoszy i radości…

               13 maja współorganizowaliśmy z Wyższą Szkołą Millenium w Gnieźnie spływ szkoleniowy dla słuchaczy studiów podyplomowych z geografii na rzece Rurzycy koło Piły. Po przyrodniczych urokach i zakątkach rezerwatów przyrodniczych, chroniących ekosystem tej unikatowej rzeki, oprowadzał nas biolog dr Paweł Owsianny z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

               19 maja zorganizowaliśmy zajęcia na wodzie dla studentów I roku geografii, kierunku turystyka i rekreacja z Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na jeziorach w rejonie Żnina.

                Z wszystkich tych wycieczek wracaliśmy we wspaniałych nastrojach, z ciekawymi, nowymi doświadczeniami i rumieńcami na twarzach, zarówno z wrażeń, jak i dzięki pięknemu słońcu…

Autor: Redakcja