Początek kajakowych wakacji w Zakładzie Poprawczym w Kcyni

         Tegoroczny sezon wakacyjny rozpoczęliśmy dwoma spływami kajakowymi.

          Pierwszy odbył się 16 czerwca na rzece Noteci, na odcinku z Turu do Nakła nad Notecią. Imprezę tę zorganizowaliśmy wspólnie z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Szubinie dla szerokiej rzeszy mieszkańców gminy szubińskiej.  Wzięło w niej udział 50 kajakarzy pod czujnym okiem Instruktorów Kajakarstwa PZKaj z Koła Turystów Górskich im. K. Bachledy oraz wychowanków – doświadczonych kajakarzy z Zakładu Poprawczego w Kcyni. Spływ zakończył się imprezą integracyjną na przystani nakielskiej.

         30 czerwca wspólnie z entuzjastami kajakarstwa ze Stowarzyszenia Przyjaciół Starego Fordonu wybraliśmy się na Wisłę na odcinku z Fordonu do Chrystkowa. Trudne warunki atmosferyczne (silny wiatr i chłodna aura) nie ułatwiały pokonania 27-kilometrowej trasy. Dodatkowym utrudnieniem była przeciwna i dość wysoka fala na królowej rzek polskich. Dwójki nie zabezpieczone fartuchami, przecinając wodne grzywacze nabierały dużo wody. Co pewien czas trzeba było podpływać do brzegu i wylewać ją z kajaków. Po dopłynięciu do Topolna podjęliśmy decyzję o przerwaniu spływu i przewiezieniu samochodami ekipy na wcześniej przygotowane ognisko. Po zwiedzeniu zabytkowych zagród mennonickich powróciliśmy do Kcyni.

          Obie imprezy udowodniły po raz kolejny, jak ważna i cenna okazała się pomoc naszych wychowanków – należy docenić ich coraz większe doświadczenie i umiejętności posługiwania się kajakiem w różnyh sytuacjach, a przede wszystkim silne zaangażowanie.

Autor: Redakcja