III Rajd Rowerowy z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r.

          15 września 2018r., wspólnie z Urzędem Miejskim w Kcyni zorganizowaliśmy dla amatorów wycieczek rowerowych rajd rowerowy na trasie Kcynia-Grocholin-Dobieszewko-Gołańcz-Kcynia.

           Celem tego rajdu było przybliżenie uczestnikom  wycieczki miejsc związanych z wojną obronną w 1939r. na terenie naszej gminyoraz uczestnictwo w Pikniku na Bunkrze w Gołańczy, zorganizowanym przez grupy rekonstrukcji historycznej z Wielkopolski oraz z Kcyni. Prowadzącym rajd był wychowawca Jacek Maćkowski a zamkowymi,zabezpieczającymi uczestników rajdu, wychowankowie naszego zakładu: Rafał i Kacper. W czasie przejazdu do Gołańczy zatrzymaliśmy się w Dobieszewku, przy polskich umocnieniach grupy fortecznej. Składała się ona z pięciu bunkrów wybudowanych latem 1939r. przez żołnierzy 26 Dywizji Piechoty Armii Poznań. Koledzy z Kcyńskiego Towarzystwa Historycznego, przebrani w mundury z czasu wojny obronnej 1939r., zainscenizowali fragment walk. Omówili charakter umocnień wybudowanych przez polskich żołnierzy oraz  przedstawili umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy polskich i niemieckich.

        Po przybyciu do Gołańczy, wzięliśmy udział w atrakcjach przygotowanych przez grupy rekonstrukcji historycznych. Wyprawa ta była doskonałą lekcją historii dla nas wszystkich, a wychowankowie nasi wykazali się odpowiedzialnością i taktem, opiekując się słabszymi uczestnikami rajdu.

Autor: Redakcja