Przedświąteczne przygotowania

     W dniu 5 grudnia 2018 r., w przeddzień mikołajek, panie z zespołu diagnostyczno – korekcyjnego: pedagog Sylwia Gawrońska i psycholog Violetta Urban przeprowadziły zajęcia otwarte nt. „W oczekiwaniu na święta”.

     Wychowankowie przedstawili zwyczaje i obrzędy świąteczne, jakie obchodzone są w ich domach i rejonach. Przeprowadzono quiz zwiany z tematyką świąteczną. Przede wszystkim jednak uwaga i aktywność wszystkich skupiła się na wypiekach pierników.

         Ciasto przygotowano wcześniej zgodnie z przepisem:

PIERNIKI

2 szklanki cukru
4 jaja
            Ucierać mikserem
 
STOPIĆ I PO WYSTUDZENIU DODAĆ DO JAJ Z CUKREM
20 dag tłuszczu
½ kg miodu naturalnego
2 łyżki kakao
2 paczki przypraw do pierników
2 łyżeczki cynamonu
2 łyżeczki goździków mielonych
Następnie dodać mąkę 1 kg i proszek do pieczenia (6 łyżeczek) – wyrobić. Pozostawić na 1-2 dni.
Piec w temperaturze około 1800 C około 8 minut.
Po ostudzeniu ozdobić.

         Z przygotowanego ciasta wycinano pierniki przygotowanymi foremkami, ale niektórzy mieli również swoje „autorskie pomysły”. Po pomieszczeniach internatu rozchodził się przyjemny aromat przypraw korzennych i cynamonu. Wszystkiemu towarzyszyła świąteczna muzyka.

         Największego skupienia wymagało jednak zdobienie wypieków. Lukier, posypki, cukiereczki i lukrowe pisaki pozwoliły wychowankom na wyczarowanie prawdziwych cudeniek. Poza tym, że każdy z nas nasmakował się piernikowych wypieków, udało się jeszcze pomyśleć o najbliższych, którzy czekają w domu i przygotować dla nich słodki upominek.

         Wychowankowie i pracownicy miło spędzili czas i w otoczeniu świątecznych aromatów rozpoczęli „czas oczekiwania”.

Autor: Redakcja