VIII Finał Ośrodków Opiekuńczo-Wychowawczych w wioślarstwie halowym w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie

      13 grudnia 2018 r. dwóch wychowanków naszego zakładu wzięło udział w VIII Finał Ośrodków Opiekuńczo-Wychowawczych w wioślarstwie halowym w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie. Zawody te zostały zorganizowane głównie przez olimpijczyka i wielokrotnego medalistę w wioślarstwie Kajetana Broniewskiego, przy współpracy Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W zawodach wzięli udział wychowankowie reprezentujący różne placówki opiekuńczo-wychowawcze wyłonieni we wcześniej przeprowadzonych eliminacjach.  Przed zawodami wszyscy zawodnicy mieli okazję zwiedzić bardzo ciekawą ekspozycję Muzeum  Sportu i Turystyki.  Ekspozycja “Dzieje sportu polskiego i olimpizmu” ukazuje dzieje sportu od antycznej Grecji poprzez narodziny nowożytnych Igrzysk Olimpijskich  do współczesności. Do najciekawszych atrakcji wystawy należą oryginalne medale olimpijskie czy kajak, na którym pływał po pomorskich rzekach (na których pływają również nasi wychowankowie) młody Karol Wojtyła – późniejszy święty Jan Paweł II. Wystawę uzupełniają liczne filmy, nagrania dźwiękowe oraz prezentacje multimedialne.

      O Godzinie 11.00, po krótkiej rozgrzewce, rozpoczęły się zawody. Zawodnicy „płynęli” w dwuosobowych osadach na dystansie 500 metrów.  Najpierw wystartowały dziewczęta. Cała sala kibicowała ich rywalizacji i zagrzewała do wzmożonego wysiłku. Tutaj klasą samą dla siebie były zawodniczki z Zakładu Poprawczego w Zawierciu, wyprzedzając koleżanki z Falenicy, Koronowa i Mrozów. Po krótkiej przerwie rywalizację rozpoczęli chłopcy. Fantastyczny czas osiągnęli i ostatecznie zwyciężyli wychowankowie z Zakładu Poprawczego w Studzieńcu. Nasi wychowankowie uplasowali się na  VI miejscu. Gratulujemy im wszyscy osiągniętego wyniku.

      Po zawodach wzięliśmy udział w konferencji poświęconej roli sportu w kształtowaniu prawidłowych postaw społecznych wśród młodzieży. W czasie jej trwania mieliśmy okazję osobiście podziękować panu Kajetanowi Broniewskiemu za pomoc przy realizacji programu wychowawczego „Bezpieczne Kajakarstwo” w naszej placówce i ofiarować mu pamiątkową statuetkę. Po podsumowaniu zawodów i wręczeniu nagród przez organizatorów,  powróciliśmy do Kcyni.

Autor: Redakcja