Wycieczka do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

     7 maja 2019 r. grupa wychowanków pod opieką nauczycieli: pani Lidii Kozłowskiej-Rusin i Jacka Maćkowskiego, wzięła udział w wycieczce przedmiotowej do Muzeum Hymnu Narodowego, znajdującego się w rodzinnym pałacu Józefa Wybickiego w Będominie. Wycieczkę tą zorganizowaliśmy z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 r. 

     Wychowankowie z wielkim zainteresowaniem zapoznali się ze stałymi i czasowymi wystawami:

 1. Józef Wybicki i jego czasy: Wystawa prezentowana jest w najstarszej części Dworku Wybickiego, w którym w roku 1747 na świat przyszedł autor hymnu. W historycznych wnętrzach prezentowane są stare meble i liczne pamiątki, świadczące o historii dworku. Uczniowie z wielkim szacunkiem i uwagą skupili się na specjalnie wyeksponowanym na honorowym miejscu faksymile rękopisu Pieśni Legionów Polskich we Włoszech. Do najcenniejszych, a zarazem najciekawszych obiektów należą: odznaczenia – współczesny Order Orła Białego i Legia Honorowa 1852 – 1870, portret księcia Józefa Poniatowskiego, listy Józefa Wybickiego oraz kolekcja śpiewników patriotycznych. Zainteresowanie wychowanków wzbudził wystrój sypialni rodziców Józefa Wybickiego jak i zachowane doskonale przybory toaletowe.
 2. Losy Mazurka Dąbrowskiego: Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie na szczególną uwagę wychowanków zasłużyła ciekawa   kolekcja biżuterii patriotycznej z II połowy XIX wieku oraz pozytywki wygrywające zakazaną w czasach niewoli pieśń. Wystawa ta uświadomiła nam, jak popularna była to pieśń w okresie powstania listopadowego, Wiosny Ludów, w czasie żałoby narodowej i powstania styczniowego oraz następujących po nim represji. Wystawa podejmowała  także tematy aktualne nam bliskie: odzyskiwanie przez Polskę niepodległości, czas budowania państwowości II Rzeczypospolitej (w tym również ponownego ustanawiania symboli narodowych), rolę hymnu podczas II wojny światowej i w czasach PRL-u oraz w okresie strajków organizowanych przez Solidarność.
 3. Polskie symbole narodowe: Na tej wystawie wychowankowie poznali historię naszych symboli narodowych, które przetrwały liczne burze dziejowe, w tym wojny oraz zabory. Wystawa: Polskie symbole narodowe prezentowała w ciekawy sposób herb, barwy narodowe oraz polskiego orła wojskowego. Przedstawiała chronologicznie zmiany symboliki polskiej państwowości, dzięki temu w jednym miejscu mieliśmy możliwość poznania wszystkich symboli narodowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasady związane z ich wykorzystywaniem. Eksponowane sztandary, flagi, plakietki, orły drzewcowe oraz biżuterię patriotyczną.  Zbiór około 300 orzełków wojskowych pozwolił nam prześledzić zmiany, jakim symbol ten podlegał aż po współczesność. Szczególną wartość historyczną miały prezentowane odznaki Polskich Drużyn Strzeleckich i Drużyn Bartoszowych oraz bardzo rzadka seria sześciu orłów w koronie z numerami pułków Polskiej Siły Zbrojnej, wybitych w Wiedniu w 1917 roku. Trzon wystawy stanowią obiekty z kolekcji polskich orłów mundurowych Kazimierza Owczarskiego – przekazanej w 2001 roku przez żonę Annę Owczarską.

     Po zwiedzeniu tego jedynego na świecie Muzeum Hymnu Narodowego przejechaliśmy do Szymbarku, aby zwiedzić miejscowy skansen. Szymbark jest to wieś położona w woj. pomorskim na terenie Kaszub. Miejscowość ta znajduje się w jednym z najładniejszych turystycznie miejsc w Szwajcarii Kaszubskiej. Oprócz tego, że wieś ta położona jest w sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, to również znajdują się tam inne atrakcje turystyczne. W szymbarskim lesie znajduje się niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju Centrum Edukacji i Promocji Regionu, do którego przybywają dziś goście z całego kraju i świata. Tu bije prawdziwe serce Kaszub! W tym szczególnym miejscu, mogliśmy poznać historię, język i kulturę Kaszub.  Poza ciekawymi i ważnymi informacjami o Kaszubach ich tradycji i zwyczajach mogliśmy zobaczyć między innymi:

 • Dom stojący na głowie
 • Dom Sybiraka
 • Najdłuższą deskę świata
 • Pomnik Gryfa Pomorskiego
 • Bunkier Gryfa Pomorskiego
 • Dwór Salino
 • Kościółek Św. Rafała
 • największy fortepian
 • dom Kaszuba z Kanady
 • dom z Turcji.

     Pełni wrażeń, późnym popołudniem wróciliśmy do placówki.

Autor: Redakcja