Kajakowe spotkania Kcyńskich Klimków

     Wspaniała letnia pogoda w mijającym czasie zachęciła szeroką rzeszę miłośników kajakowych przygód z naszego regionu do uprawiania tej wspaniałej formy wypoczynku i rekreacji na wodach Krajny i Pałuk. Koło Turystów Górskich im. Klimka Bachledy zorganizowało cykl szkoleń i instruktarzy połączonych ze spływami na jeziorach oraz rzekach naszego regionu. Pomocy i wsparcia udzielili nam: Dyrektor Zakładu Poprawczego w Kcyni, Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, LGD Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk w Nakle nad Notecią, OSiR w Wyrzysku, Kluby Turystyki Kajakowej „Zimorodek” z Wągrowca i „Panta Rhei” z Poznania  oraz kierownictwo licznych szkół i placówek oświatowych.

     Nasza dziesięcioletnia praca związana z promowaniem bezpiecznego uprawiania kajakarstwa, realizowana wspólnie z m.in. KPP w Nakle nad Notecią, pozwoliła na zachęcenie młodzieży do uprawiania tej formy rekreacji i wykorzystania jej w kształtowaniu właściwych postaw i zachowań. W zależności od oczekiwań i stopnia opanowania umiejętności kajakowych, proponowaliśmy kajakową przygodę dla początkujących na jeziorach:

– 2 czerwca dla 34 osobowej grupy studentów Instytutu Geograficznego z Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w pod żnińskim Wiktorowie;

– 8 czerwca dla 32 mieszkańców gminy Szubin w czasie spływu z Sobiejuch do Wąsosza;

– 5 czerwca dla 30 uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Czochralskiego w Kcyni w Chomiąży Szlacheckiej;

– 14 czerwca dla 16 osobowej grupy uczniów Zespołu Szkół w Mycielewie w Wąsoszu.

     Bardziej zaawansowani w kajakowym rzemiośle, spotkali się z nami na spływie dwudniowym: na rzece Noteci od 31 maja do 1 czerwca (członkowie Fundacji Wspierania Edukacji im. ks. St. Staszica z Nakła nad Notecią). Podobne wydarzenie miało miejsce 7 czerwca – z uczniami Zespołu Szkół Technicznych z Kcynii na Łobżonce z Wyrzyska do Osieka. Ci szukający największych wrażeń popłynęli z nami na Łobżonce: 9 czerwca (grupa mieszkańców gminy Wyrzysk z Witrogoszcza do Łobżenicy) i 15 czerwca kajakarze ( 11 osób) z Klubu Turystyki Kajakowej „Panta Rhei” z Poznania. Uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności kajakowe, w czasie pokonywania licznych przeszkód, takich jak karkołomne „zwałki” i górskie bystrza pełne głazów i wypłaceni. Przepłynięcie tego „kajakowego poligonu” z Kościerzyna Wielkiego do Klawka zrobiło wielkie wrażenie na przyjaciołach z Poznania. Byli oni pełni uznania dla profesjonalizmu, z jakim zabezpieczaliśmy ich w czasie pokonywania licznych przeszkód.

    W trakcie wszystkich imprez wychowankowie kcyńskiego zakładu poprawczego sprawdzili się doskonale. Współpracując z kadrą Instruktorów Kajakarstwa PZKaj, wykazywali się dużą odpowiedzialnością i pomocą dla osób przeżywających momenty zawahania i zwątpienia. Po raz kolejny okazało się, iż kajakarstwo jest doskonałą formą kreowania wśród młodzieży pożądanych postaw społecznych.

Autor: Redakcja