Październikowe święta nietypowe

     W październiku, zgodnie z przyjętym planem imprez wg kalendarza świąt nietypowych, w placówce obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Uśmiechu (04.10) oraz Międzynarodowy Dzień Pisania Listów (09.10).

     Podczas Dnia Uśmiechu każdy z nas pamiętał, „że uśmiech to taka krzywa, która wszystko prostuje”. Zamierzenie na ten dzień było jedno – uśmiechamy się, śmiejemy się (ale do kogoś, a nie z kogoś)! Wychowankowie, podczas zorganizowanej przez organizatorki przedsięwzięcia pogadanki, poznali między innymi ciekawe fakty nt. śmiechu i jego dobroczynnego wpływu na organizm człowieka. Przekonali się, że to nie banał, że śmiech to zdrowie – bo przecież dotlenia organizm, uaktywnia mięśnie, dodaje energii… Nieletni otrzymali również (pozyskane dzięki uprzejmości lokalnych gabinetów stomatologicznych) broszury nt. pielęgnacji zębów, jamy ustnej. I może to trochę dziecinne – ale podchodząc w tym dniu z dużą dozą humoru do wszystkiego, „zdobyli” „Dyplom Obrońcy Zębolandii”. Bo ładny uśmiech, to zdrowy uśmiech!

     Podczas Dnia Pisania Listów i wychowankowie, i pracownicy przypomnieli sobie, że „(…) Prawdziwy list musi być pisany ręcznie. Słowo pisane ręcznie jest bowiem innym słowem niż na maszynie czy komputerze. To jakby krwi własnej pieczęć. Jakaż to różnica, ktoś powie, a dużo szybciej na maszynie, tym bardziej na komputerze, a o ileż wygodniej. Otóż istotna to różnica. W liście pisanym ręcznie czytamy nie tylko to, o czym ktoś nam donosi. Czytamy również to, co kryje się w kształcie słów czy nawet poszczególnych liter, w ich pochyłości, rozwlekłości, gęstości (…)” [Wiesław Myśliwski – z książki „Ostatnie rozdanie”]. I tak podczas lekcji języka polskiego, po przypomnieniu wyznaczników redagowania tej formy, na pięknej papeterii każdy z uczniów napisał list… Do kogo? Niech to pozostanie tajemnicą każdego nadawcy… Warto dodać, że wychowankom została przybliżona również idea organizacji charytatywnej – Marzycielskiej Poczty.

     Dla przypomnienia – obchody przez wychowanków i pracowników zakładu wybranych „dziwnych świąt” są inicjatywą Pani Lidii Kozłowskiej-Rusin i Pani Anny Zakrzewskiej. Panie, zgodnie z przyjętymi założeniami, dbają m.in. o odpowiednie rozreklamowanie danego dnia – poprzez ogłoszenia i tematyczne ulotki, przybliżające w przystępny i ciekawy sposób dane „święto”.

Autor: Redakcja