Udział w spotkaniu autorskim z Panią Natalią Budzyńską

     Dnia 9 października br. dwóch wychowanków placówki, pod opieką Pani Lidii Kozłowskiej-Rusin, uczestniczyło w spotkaniu autorskim z Panią Natalią Budzyńską – absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dziennikarką specjalizującą się w tekstach dotyczących kultury, sztuki i religii.

     Spotkanie odbyło się w ramach październikowej „Ciekawości świata” (inicjatywy działającego w Urzędzie Miejskim w Kcyni „Dźwiękowego Archiwum Kcyni”). Poprowadziła je Pani Justyna Makarewicz.

     Impulsem do zaproszenia Pani Natalii Budzyńskiej była premiera w kwietniu 2019 r. jej książki „Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS”. Autorka mierzy się w niej z rodzinną tajemnicą, wstydliwym faktem z dziejów rodziny.

     Doktor Alfred Trzebinski, przekonany o wyjątkowości krwi niemieckiej, w 1932 r. wstąpił do SS, a rok później został członkiem NSDAP, zapominając o polskim pochodzeniu swojego ojca. W 1941 r. został lekarzem w Auschwitz, potem na Majdanku, w końcu w Neuengamme. W 1946 r. skazano go na karę śmierci przez powieszenie. Trybunałem najbardziej wstrząsnął udział Trzebinskiego w egzekucji dwadzieściorga żydowskich dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Dzieci mogły przeżyć, ale powieszono je tuż przed wyzwoleniem obozu, by ukryć, że przez ostatnie miesiące poddawano je okrutnym eksperymentom medycznym.

     Pani Natalia Budzyńska w swej opowieści próbuje m.in. zrozumieć, jak to możliwe, że współczujący lekarz robił karierę w kolejnych obozach koncentracyjnych. Autorka w tej trudnej i emocjonalnej podróży pyta o rolę „dobrych ludzi w czasach zła”, o wolność wyboru i łatwość, z jaką z niej rezygnujemy. Przede wszystkim jednak przywraca pamięć o zamordowanych dzieciach, niemych, niemal zapomnianych ofiarach.

     Wychowankowie z uwagą uczestniczyli w tym wyjątkowym spotkaniu, pełnym skupienia i niełatwych przecież wątków…

 

Autor: Redakcja