Udział w spotkaniu z Panem Jerzym Żenkiewiczem

     Dnia 7 listopada br. dwóch wychowanków placówki, pod opieką Pani Lidii Kozłowskiej-Rusin, uczestniczyło w spotkaniu z Panem Jerzym Żenkiewiczem pn. „Kolumbia – od czasów starożytnych do czasów dzisiejszych”. Pan Żenkiewicz to wieloletni pracownik naukowy UMK. W kręgach uniwersyteckich i w województwie kujawsko-pomorskim znany jest jako elektronik, informatyk, pionier polskiego Internetu oraz publicysta. Oprócz komputeryzacji i informatyzacji jego hobby to podróże. Był w kilkudziesięciu krajach świata, na wszystkich kontynentach. W 2018 i 2019 r. miał okazję podziwiać kraj fantastycznych krajobrazów, gór, dżungli oraz karaibskiego wybrzeża, jakim jest Kolumbia.

     Wychowankowie wraz z licznie zgromadzonymi mieszkańcami Kcyni i okolic z uwagą wysłuchali bardzo interesującego wykładu Pana Żenkiewicza. Omówił on m.in. historię, ukształtowanie terenu, społeczne rozwarstwienie ww. kraju, najważniejsze zabytki i muzea w nim się znajdujące (w tym największe na świecie Muzeum Złota). Prelegent podkreślił, że naród kolumbijski, nawet jeśli jego członkowie są ludźmi biednymi, posiada wewnętrzną godność, świadomość swojej bogatej historii. Poruszył również zagadnienia dotyczące edukacji, służby zdrowia, sił zbrojnych Kolumbii. Nie zabrakło także szczegółowych rad nt. zorganizowania wyjazdu do leżącego w północno-zachodniej części Ameryki Południowej państwa…

     Spotkanie odbyło się w ramach listopadowej „Ciekawości świata” (inicjatywy działającego w Urzędzie Miejskim w Kcyni „Dźwiękowego Archiwum Kcyni”). Spotkanie poprowadziła Pani Justyna Makarewicz.

zdjęcia: Justyna Makarewicz

Autor: Redakcja