Historyczna wycieczka z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

     Dnia 14 listopada 2019 r., w związku z mijającą kilka dni temu 101 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., Dyrektor Zakładu Poprawczego w Kcyni wspólnie ze swymi pracownikami, zorganizowali dla wychowanków wycieczkę do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Nową siedzibę Muzeum Broni Pancernej otwarto 8 października bieżącego roku. Duża część zgromadzonych w nim eksponatów to unikaty w skali Polski i Europy. Muzeum  Broni Pancernej wznawia działalność w nowym miejscu przy ulicy 3 Pułku Lotniczego, po kilkuletniej przerwie, już jako oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Muzeum zlokalizowano niedaleko lotniska Ławica. Na blisko 6 tys. mkw., w czterech pawilonach oraz na zadaszonym terenie między pawilonami zgromadzono blisko 70 eksponatów: czołgi, działa pancerne, transportery, limuzyny rządowe i pojazdy techniczne. Wcześniej muzeum mieściło się w obiektach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL).

     Największym zainteresowaniem naszych wychowanków cieszyły się eksponaty unikatowe takie jak: jedyny na świecie kompletny, jeżdżący egzemplarz działa samobieżnego Sturmgeschuetz IV, unikatowa niemiecka armata polowa 7,7 cm leichte Feldkanone (l.F.K.) 1896 n. czy polska tankietka z 1935 roku. W muzeum zobaczyliśmy kolekcję  czołgów zachodnioeuropejskich, którymi walczyli Polacy z 1 Dywizji Pancernej gen. St. Maczka  w czasie II wojny światowej: Patton, Centaur, Sherman Firefly. Najbogatszą ekspozycję muzeum posiada wśród czołgów oraz bojowych wozów piechoty wyprodukowanych  w krajach bloku komunistycznego. Wychowankom bardzo podobały się opancerzone limuzyny wykorzystywane dawniej przez notabli państwowych w okresie PRL. Jedną z większych atrakcji muzeum jest stojący w jednej z hal czołg T-34-85 “Rudy” – maszyna, którą przy kręceniu serialu “Czterej pancerni i pies” wykorzystano do kręcenia scen rozgrywających się wewnątrz pojazdu. Chłopaki skorzystali z pomysłowo zaaranżowanego stanowiska do gry multimedialnej w technice 3 D związanej z bitwami pancernymi i z wielkim zaangażowaniem  staczali między sobą pojedynki na wybranych wozach bojowych.

     Zwiedzanie takiego muzeum przybliża młodym ludziom historię naszego narodu, uczy ich odpowiedzialności za nasz kraj obecnie. Kształtuje poczucie dumy i szacunku dla ludzi, którzy mrówczą pracą i z wielkim zaangażowaniem restaurują zniszczone i zapomniane zabytki przeszłości. Wiele spośród tych eksponatów trafiło do Poznania w katastrofalnym stanie. Dzięki pracom działających przy placówce miłośników broni pancernej odzyskały dawną świetność. Wycieczka ta była dla naszych wychowanków doskonałą lekcją patriotyzmu!

Autor: Redakcja