Wycieczka autokarowa Szlakiem Cysterskim z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r.

     16 listopada 2019 r. z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. zorganizowano wycieczkę autokarową Szlakiem Cysterskim na Pałukach. Odbyła się dzięki współpracy Zakładu Poprawczego w Kcyni z Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prilowej w Kcyni oraz z Kołem Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w Kcyni. Trasa wycieczki wiodła z Kcyni do Wągrowca, dalej do Tarnowa Pałuckiego i  Łekna. Jej uczestnikami byli mieszkańcy naszej gminy oraz wychowankowie Zakładu Poprawczego w Kcyni w ramach realizacji programu wychowawczego „Archeologia Żywa”.

     Mieliśmy okazję zapoznać się z ciekawymi wydarzeniami związanymi z przeszłością Wągrowca w miejscowym Muzeum Regionalnym „Opatówka”. Po przejechaniu do Tarnowa Pałuckiego zwiedziliśmy kościół pw. św. Mikołaja. Miła pani przewodnik poinformowała nas, że według obecnych badań dendrochronologicznych i historycznych to jeden z najstarszych kościołów drewnianych  w Polsce. Zbudowano go w ostatniej ćwierci XIV wieku. W niewiele zmienionej formie kościół ten przetrwał do dziś. Wewnątrz znajduje się najwspanialszy w Polsce zespół polichromii, która zdobi całe wnętrze kościoła: nawę główną, prezbiterium i zakrystię oraz fragmentarycznie drzwi wejściowe do kościoła w kruchcie pod wieżą. Jest to wielowątkowa opowieść, w której zawarte są idee pobożności potrydenckiej. Jednocześnie znajdziemy tu echa mistyki duchowego ojca cystersów św. Bernarda z Clairvaux, teologiczne rozważania o Trójcy Świętej i obraz boskiej kosmogonii, wątki Maryjne i Chrystologiczne, wizji Sądu Ostatecznego, a także obrazkowe opowieści o świętych: Małgorzacie Antiocheńskiej i o jednym z najpopularniejszych świętych kościoła Wschodu i Zachodu – św. Mikołaju. Są też przedstawienia świętych Kościoła powszechnego i polskiego, w tym głównych świętych zakonu cystersów i cysterek. Polichromia ta ma wielkie walory historyczne i artystyczne. Wszyscy byliśmy pod olbrzymim wrażeniem  jej piękna i artystycznego kunsztu twórcy pochodzącego z Kcyni.

    Następnie przejechaliśmy do Łekna i tutaj, w miejscowym kościele pw. św. Piotra i Pawła zapoznaliśmy się z okolicznościami fundacji zakonu Cystersów przez Zbyluta Pałukę w 1153 r. Wielkie wrażenie sprawiło na nas poznanie roli, jaką pełnili Cystersi w średniowiecznej Polsce. W jej rozwoju społeczno-ekonomicznym, jak i w dziejach politycznych.

     W czasie takich wycieczek kształtujemy w sobie postawy dumy z osiągnięć naszego narodu oraz tolerancji wobec innych mieszkańców naszego kraju. Uczymy się, w jaki sposób aktywnie promować piękno naszej ojczyzny oraz jak odpowiedzialnie wpływać na jej przyszłość. 

Autor: Redakcja