V Świąteczno-Noworoczny Spływ Kajakowy na rzece Orlej

    26 grudnia 2019 r. grupa entuzjastów kajakarstwa, przyjaciół, mieszkańców naszego powiatu, w świątecznych nastrojach i przebraniach, spłynęła rzeką Orlą na odcinku z Kraczek do Rudy.

     Od kilku lat w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku Koło Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w Kcyni, dzięki współpracy z Dyrektorem Zakładu Poprawczego w Kcyni oraz życzliwości Dyrektora Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią, współorganizuje spływy kajakowe na rzekach powiatu nakielskiego. Promowanie uroków turystycznych naszego powiatu jest priorytetem naszej działalności, a baza sprzętowa, jaką udostępnia nam Zakład Poprawczy w Kcyni pozwala rozwijać nasze zainteresowania nawet w okresie, kiedy większość ludzi spędza czas w cieple i zaciszu domowym i nie wyobraża sobie moczyć się przy tak niskich temperaturach. Aby w pełni docenić zimowe piękno rzek przepływających przez teren gmin nakielskich, otwieramy się na propozycje innych środowisk kajakowych z naszego regionu. Wypływamy wtedy na wody rzek na Północnej Wielkopolsce, Środkowym Pomorzu, Kaszubach lub Wybrzeżu Gdańskim. Tajemnica piękna Rokitki, Orlej, Kcyninki czy też Gąsawki (rzek w zasadzie niewielkich, latem często wysychających, lecz jesienią, zimą czy wiosną pełnych wody, dzikich i nieobliczalnych) jest bardzo ulotna, transcendentalna. Często organizowane przez nas  spływy  na śmigłych jedynkach pozwalają na wniknięcie w tą tajemnicę i dzielenie się nią z coraz nowszymi adeptami kajakowej przygody.  Nasza fascynacja nimi nie wynika z nich samych, lecz budowana jest w naszych relacjach z nimi w różnych kontekstach przyrodniczych, historycznych czy też architektonicznych w czasie organizowanych spływów kajakowych. Poznanie tej tajemnicy piękna, wymaga zawsze od nas zaangażowania i aktywności fizycznej i intelektualnej. Przy czym każdy z nas, bazując na stałym i wspólnym systemie wartości, płynąc niewielkim kajakiem po tych rzekach i pokonując różnorakie naturalne przeszkody, indywidualnie kształtuje tożsamość piękna tych miejsc, doświadcza niezwykłości czasu i przestrzeni w atmosferze uniesienia i podziwu… Ileż radości sprawia nam dzielenie się tymi przeżyciami z innymi, ten tylko zrozumie, kto choć raz zanurzył wiosło w rzekach naszego nakielskiego powiatu.

     Pokonywanie nielicznych przeszkód w warunkach niskiej temperatury wymagało uwagi, ostrożności  oraz odpowiednich umiejętności kajakowych. Powoli, wzajemnie sobie pomagając i się asekurując, dopłynęliśmy do ruin młyna w Rudzie, gdzie zakończyliśmy nasz spływ. Jedynie Łukasz, debiutujący na jedynkach, kabinował się krótko po starcie. musiał przerwać spływ i po przebraniu w suche rzeczy zakończył swoją przygodę z Orlą.

     1 stycznia 2020 płyniemy na Dobrzycy. Zapraszamy. ( Tel. 693967877)

Autor: Redakcja