Styczniowe szkolenie kajakowe na jeziorze w Wąsoszu

     15 stycznia 2020 r. wychowankowie naszego zakładu wzięli udział w szkoleniu kajakowym na jeziorze w Wąsoszu. Realizując cele i zamierzenia programu wychowawczego „Bezpieczne Kajakarstwo”, wychowankowie uczestniczą często, jako osoby funkcyjne na spływach organizowanych dla mieszkańców naszego regionu. Szkolenia takie jak to przygotowują ich do odpowiedzialnego pełnienia tych ważnych funkcji.

     Po opuszczeniu zakładu sprawnie dojechaliśmy do podżnińskich Sobiejuch. Po krótkiej odprawie, omówieniu zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie szkolenia oraz zakresu doskonalonych umiejętności kajakowych, dotyczących utrzymania szyku kajakowego, asekuracji i wzajemnej pomocy, sprowadziliśmy kajaki na wodę. Wychowankowie, doskonale współdziałając, wypełniali zadania stawiane przez prowadzącego zajęcia Instruktora Kajakarstwa Polskiego Związku Kajakowego. Wykazali się opanowaniem technik wiosłowania i wykonywania różnego rodzaju kontr oraz podpórek. Dodatkowym urozmaiceniem była pogoda, ciepła i słoneczna jak na tę porę roku (10 stopni Celsjusza). Silny południowy wiatr powodował powstawanie na tych jeziorach w miejscach wypłyceń wysokich fali, na których można było spróbować surfingu kajakowego. Niski stan wody na jeziorach powodował, że na przepustach osadzał się muł i szczątki organiczne. Uniemożliwiały one swobodny przepływ między nimi. Konieczne były w takim razie przenoski.

     Bawiąc się doskonale, dopłynęliśmy do kąpieliska w Wąsoszu. Wychowankowie, nie bacząc na porę roku i zimną wodę, skorzystali z okazji i na chwilę wskoczyli do wody. Wyskoczyli z niej tak szybko, jak się w niej znaleźli, prychając z zimna i śmiejąc się z samych siebie.

Autor: Redakcja