Styczniowe święta nietypowe

     W styczniu, zgodnie z przyjętym planem imprez wg kalendarza świąt nietypowych, w placówce obchodziliśmy Dzień Wszystkich Fajnych (17.01) oraz Dzień Bez Opakowań Foliowych (23.01).

     Dzień Wszystkich Fajnych był bardzo… fajny! Idea święta była jedna – każdy w tym dniu miał poczuć się wyjątkowo i miał docenić siebie takim, jakim jest. W końcu dobre samopoczucie i samoocena to podstawa! Pomógł w tym „mały eksperyment” – przeglądając się w lusterku dana osoba odpowiadała na pytanie: „Kogo widzisz?”. Stwierdzenia padały różne („Siebie?”, „Mnie?”, „Kogoś zwykłego?”…). A odpowiedź była jedna – KOGOŚ FAJNEGO!  Przy okazji tego święta wychowankowie zapoznali się również z językowym aspektem przymiotnika „fajny” – z jego pochodzeniem, a także synonimicznymi, często bardziej precyzyjniejszymi określeniami.

     W Dniu Bez Opakowań Foliowych pochyliliśmy się nad udziałem każdego człowieka w dbaniu o naszą planetę – w myśl słów Floriana Plita: „Mamy tylko jedną Ziemię,a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania; zależy od każdego z nas”. Przypomnieliśmy sobie smutną prawdę – foliowe opakowania, zwłaszcza reklamówki, kończą zwykle jako odpady, będące najczęściej występującymi „śmieciami” na terenach zaludnionych, a ich czas rozkładu wynosi nawet 400 lat. Społeczność placówki otrzymała więc przy okazji obchodów tego „święta” drobne prezenty – wychowankowie bawełnianą torbę na zakupy; pracownicy zaś papierowe torebki śniadaniowe. Nie zabrakło także porad na temat ograniczania opakowań foliowych w naszym codziennym życiu, a także ogólnej dyskusji na temat ekologii.

     Dla przypomnienia – obchody przez wychowanków i pracowników zakładu wybranych „dziwnych świąt” są inicjatywą Pani Lidii Kozłowskiej-Rusin i Pani Anny Zakrzewskiej. Panie, zgodnie z przyjętymi założeniami, dbają m.in. o odpowiednie rozreklamowanie danego dnia – poprzez ogłoszenia i tematyczne ulotki, przybliżające
w przystępny i ciekawy sposób dane „święto”.

Autor: Redakcja