Udział w spotkaniu z Panem Profesorem Jerzym Bralczykiem

     18 lutego 2020 r. wychowankowie placówki, pod opieką nauczycielki języka polskiego Pani Lidii Kozłowskiej-Rusin, uczestniczyli w spotkaniu z Panem Profesorem Jerzym Bralczykiem. Wydarzenie z udziałem językoznawcy, specjalisty w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, jednym z najpopularniejszych autorytetów normatywnych w dziedzinie języka polskiego zorganizowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy. Spotkanie wpisało się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

     Pan Profesor w charakterystyczny dla siebie, swobodny sposób mówił o wielu kwestiach związanych ze sztuką mówienia, poprawnością i kulturą językową. Zacytował kilka fragmentów swoich książek (m.in. najnowszej pt. „Zwierzyniec”). A napisał lub współtworzył wiele pozycji wydawniczych…

     Swada, inteligencja, wiedza i poczucie humoru Pana Profesora sprawiły, że słuchaliśmy go z wielką przyjemnością i uwagą.

     Pani Lidka skorzystała z okazji i uzupełniła biblioteczkę klasową o książki autorstwa Pana Profesora. Z pewnością przydadzą się podczas lekcji i zajęć w ramach kółka zainteresowań „Piękny i czysty – mój język ojczysty!”.

     Pamiątką ze spotkania są fotografie oraz podpisy (w tym jeden z dedykacją) w zakupionych książkach. Warto przypomnieć, że to kolejne „unikaty” związane z wybitnym językoznawcą, o które postarała się Pani Lidka. 4 października ubiegłego roku podczas udziału w wykładzie językowego autorytetu Polaków udało się jej zdobyć dedykację dla uczestników kółka zainteresowań w kcyńskim zakładzie poprawczym, która zdobi klasopracownię języka polskiego. Pan Profesor złożył wówczas swój podpis również w książce „Słowo o słowie. Porady językowe profesora Bralczyka”, która stanowi swoisty „podręcznik” dla uczestników kółka. Kolejne pamiątki są dla nas bezcenne, a spotkanie z Panem Profesorem na długo pozostanie w naszej pamięci!

 

zdjęcia: własne; Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy (źródło: www.facebook.pl)

Autor: Redakcja