Walentynkowo…

     Walentynki mają swoich przeciwników i zwolenników. W myśl zasady, że warto zawsze mieć powód do świętowania, w placówce postanowiliśmy „uczcić” ten dzień.

   Z okazji dnia zakochanych Pan Zbigniew Kowalewski (wychowawca) zorganizował ogólnozakładowy konkurs plastyczno-literacki „Walentynki 2020”. Wcześniej w internacie wychowankowie uczestniczyli w tematycznych zajęciach dotyczących m.in. roli kobiet oraz sposobów wyrażania uczuć w innych kulturach. Najlepsze prace i aktywność wychowanków podczas zajęć nagrodzone zostały upominkami. „Dzieła” biorących udział w konkursie zostały wyeksponowane w galerii placówki – wychowankom nie można odmówić talentu, pomysłowości i poczucia estetyki!

    Pani Lidia Kozłowska-Rusin (nauczycielka) przygotowała dla uczniów słodki poczęstunek oraz nietuzinkową lekcję j. polskiego. Podczas zajęć wychowankowie interpretowali wybrane utwory z tomiku poezji W. Szymborskiej „Miłość szczęśliwa i inne wiersze”, a także wybrane fragmenty książki J. Graya „Mężczyźni są z Marsa, kobiety
z Wenus”. Podczas zajęć nie zabrakło także ciekawostek nt. walentynek. Oto bowiem obecny kształt święta związany jest z osobą świętego Walentego, biskupa i męczennika chrześcijańskiego, którego wspomnienie w kościele katolickim przypada właśnie 14 lutego. Walenty zakochał się w córce strażnika więzienia, w którym przebywał z powodu sprzeciwu wobec rozkazu cesarza, żeby nie udzielać ślubów zakochanym legionistom. Przed śmiercią (był to właśnie dzień 14 lutego) napisał do swojej wybranki liścik miłosny z podpisem „Twój Walenty”. I od tej pory tego właśnie dnia wszyscy zakochani okazują sobie miłość.

     A my życzymy wszystkim życzliwości wobec siebie każdego dnia!

Autor: Redakcja