Spływy kajakowe na Rokitce i Orlej

     W dniach 23 i 26 lutego 2020 r. Koło Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w Kcyni, przy wsparciu Dyrektora Zakładu Poprawczego w Kcyni zorganizowało dwa spływy na rzekach naszego powiatu nakielskiego. Wzięli w nich udział wychowankowie naszego zakładu oraz przyjaciele kajakarze z regionu.

     Obydwie rzeki należą do najpiękniejszych rzek naszego województwa. Spływają one z terenów Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w kierunku doliny Noteci. Przepływając przez rolniczy, pełen pól i łąk teren naszego powiatu w swym starorzeczu, skrywają prawdziwe cuda przyrody. Bogactwo fauny i flory, występujące w tych wąskich pasmach dzikiej i pierwotnej przyrody zachwyciłoby niejednego przyrodnika. Każda z nich na wybranych przez nas odcinkach stawiała wobec nas inne wyzwania. Orla na odcinku z Broniewa przez Sadkowski Młyn do Radzicza jest rzeką wyborną do pływania  kajakami dwuosobowymi. Meandrując powoli wśród pól i lasów, nie posiada obecnie wielu przeszkód. Nielicznie leżące drzewa pokonuje się swobodnie, bez znajomości trudnych technik kajakowych. Po dwóch godzinach przyjemnego wypoczynku na kajakach, dopłynęliśmy do Radzicza. Zgoła inne wymagania postawiła przed nami Rokitka. Na swym przełomowym odcinku z Sadek do Samostrzela, płynąc przez teren byłego samostrzelskiego parku pałacowego, jest ona rzeką posiadającą wybitnie górski charakter. Tutaj sprawdzają się tylko kajakowe jedynki zabezpieczone w fartuchy, a na głowach kajakarzy obowiązkowe kaski. Silny nurt rzeczny, liczne przeszkody, powalone drzewa czy też wysokie bobrze tamy oraz nagle pojawiające się slapy wymagają od amatorów pływania kajakami, opanowania trudnych czasem technik manewrowania.

     Wychowankowie opanowują je pod okiem kadry instruktorskiej w czasie spływów na łatwiejszych rzekach. Uczą się wówczas wzajemnej asekuracji, sposobów pokonywania przeszkód w bezpieczny sposób, udzielania pomocy w czasie kabin oraz dbania o powierzony sprzęt. 

Autor: Redakcja