Marcowe święta nietypowe

     W marcu, zgodnie z przyjętym planem imprez wg kalendarza świąt nietypowych, w placówce obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Szczęścia (20.03.) oraz Międzynarodowy Dzień Teatru (27.03.).

     Sytuacja związana z koronawirusem niestety skomplikowała w znaczny sposób obchody tych dni. Niezrażeni jednak niepowodzeniem wcześniejszych planów, skromnie, ale ciekawie uczciliśmy te „święta”.

     W Międzynarodowym Dniu Szczęścia przyświecały nam słowa A. Schweitzera „Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli”. 20 marca tematyka lekcji j. polskiego i godzin wychowawczych dotyczyła tego uczucia. Bo jakże pięknie o szczęściu pisało i pisze wielu polskich poetów! Przy okazji tego dnia warto było pochylić się nad tą kwestią… Podczas rozmowy na godzinie wychowawczej próbowaliśmy odpowiedzieć pytanie: czym właściwie jest szczęście? Odwoływaliśmy się do różnorodnych cytatów-złotych myśli o nim traktujących. Tworzyliśmy także własną „drogę szczęścia”. I okazało się, że wbrew pozorom czasami do szczęścia trzeba nam naprawdę niewiele.

     Międzynarodowego Dniu Teatru niestety, mimo wcześniejszych zamierzeń, nie dane nam było nam uczcić poprzez bezpośredni kontakt z grą aktorów na scenie. W świat teatru przeniosła nas jednak przygotowana przez nauczycielkę j. polskiego prezentacja multimedialna. Odwoływała się ona do historii tego przybytku kultury, a także zawierała wiele ciekawostek z nim związanych. Wychowankowie obejrzeli również wybrane  fragmenty przedstawień teatralnych dostępnych w Internecie. „Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają” – słowa W. Szekspira stanowiły dla nas motto w tym dniu.

     Ww. inicjatywy były w placówce odpowiednio rozreklamowanie – poprzez ogłoszenia i tematyczne ulotki, przybliżające w przystępny i ciekawy sposób dany dzień. Obchody świąt nietypowych koordynują w placówce Panie Lidia Kozłowska-Rusin i Anna Zakrzewska.

Autor: Redakcja