Kwietniowe święta nietypowe

    W kwietniu, zgodnie z przyjętym planem imprez wg kalendarza świąt nietypowych, w placówce obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Paskudy (17.04.) oraz Europejski Dzień Śniadania (24.04.).

     Sytuacja związana z koronawirusem niestety skomplikowała w znaczny sposób obchody tych dni. Niezrażeni jednak niepowodzeniem wcześniejszych planów skromnie, ale ciekawie uczciliśmy te „święta”.

     W Międzynarodowym Dniu Paskudy przyświecały nam hasła: „Brak perfekcji jest piękny”, „Piękno jest w każdym z nas. Wystarczy tylko je wydobyć”, „Piękno jest doskonałością z defektami”. 17 kwietnia tematyka lekcji j. polskiego i godzin wychowawczych wiązała się z tym osobliwym „świętem”. I tak podczas zajęć wspólnymi siłami znaleźliśmy ponad 40 wyrazów bliskoznacznych do słowa „paskuda”. Nie zabrakło odniesień do literackich ujęć brzydoty. Zinterpretowaliśmy także wiersz Michała Matejczuka „Ile jest serc, tyle piękna”. W trakcie dyskusji podczas godziny wychowawczej z dużą rezerwą potraktowaliśmy temat kompleksów. Poznaliśmy m.in. 5 prostych kroków do ich pokonania [warto pamiętać, by: 1) nie porównywać się z innymi,  2) znaleźć czas dla siebie, 3) budować pewność siebie, 4)  pokochać siebie, 5) nie zaprzeczać komplementom].

     W Europejskim Dniu Śniadania najistotniejsze było przypomnienie wszystkim niepodważalnego faktu – śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i bez niego ani rusz! Przy okazji tego „święta” zastanawialiśmy się m.in., co powinno zawierać pełnowartościowe pierwsze  śniadanie oraz jak konkretnie wpływa ono na nasze zdrowie. Poznaliśmy także ciekawe i szybkie przepisy na pyszny i zdrowy posiłek po przebudzeniu. Nie zabrakło także humorystycznych odniesień – motto tego dnia stanowiły bowiem dla nas nietuzinkowe mądrości ludowe: „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”, „Rano jedz jak król, w południe jak książę, a wieczorem jak żebrak”.

     Ww. inicjatywy były w placówce odpowiednio rozreklamowanie – poprzez ogłoszenia i tematyczne ulotki, przybliżające w przystępny i ciekawy sposób dany dzień. Obchody świąt nietypowych koordynują w placówce Panie Lidia Kozłowska-Rusin i Anna Zakrzewska.

Autor: Redakcja