Kajakami na Głomii

    19 czerwca 2020 roku czterech naszych wychowanków, pod opieką pracowników Instruktorów Kajakarstwa PZKaj, wzięło udział w spływie kajakowym na rzece Głomii. 

     Rzeka ta wypływa z rejonu Złotowa i jest lewym dopływem Gwdy, do której wpada w rejonie miejscowości Dobrzyca. Za miasteczkiem Krajenka szlak kajakowy nabiera malowniczości, płynie w otoczeniu pól, łąk i gęstego przybrzeżnego zadrzewienia, miejscami pod urwistymi zboczami, mijając okoliczne wsie.  12 kilometrowy odcinek z miejscowości Skórka do Dobrzycy pokonaliśmy w ciągu 4 godzin. Płynąc kajakami po tej rzece, wychowankowie mogli zapoznać się z różnymi formami ochrony miejscowej bardzo ciekawej przyrody. Sama dolina Głomii to obszar stanowiący niezwykłe siedlisko przyrodnicze, objęty  obszarem Natury 2000. Szczególnie cenne siedliska łąk i pastwisk przyrzecznych objęto ochroną czynną w formie użytku ekologicznego. Wszystkie   te działania zmierzają do ochrony niezwykłych gatunków roślin i zwierząt, które zamieszkują te tereny. Płynąc Głomią zachowaliśmy niezwykłą czujność! Rozglądając się za czerwończykiem nieparkiem – chronionym gatunkiem motyla. W kilku miejscach rzekę przegradzały  żeremie, budowane przez bobry, umiejętnie je pokonywaliśmy na naszych jedynkach. W wysokim brzegu można było znaleźć  ptasie norki, np. zimorodka, dość licznie zamieszkującego Głomię. W nadbrzeżnym mule  zauważyliśmy wyraźnie odciśnięte ślady jeleni i dzików. Ze względu na swoją różnorodność i malowniczość, szlak wodny Głomii można polecić zarówno początkującym, jak i  doświadczonym kajakarzom. Etap pierwszy i drugi to odcinki raczej łatwe i dostępne dla początkujących.

     Trzeci etap jest nieco trudniejszy, bardziej uciążliwy , momentami był dość wymagający dla poczatkujących: Pawła i Jakuba, którzy mimo trzech „kabin”, z uśmiechem na ustach dopłynęli do mety spływu. W pokonywaniu licznych przeszkód pomagał im ofiarnie Miłosz. A na mecie czekał Denis i ciepłe kiełbaski…

Autor: Redakcja