Udział w spotkaniu „Likwidatorzy Polski zza miedzy. O zbrodni pomorskiej 1939 r.”

       Dnia 17 września 2020 r. jeden z wychowanków placówki, pod opieką Pani Lidii Kozłowskiej-Rusin, uczestniczył w spotkaniu pt. „Likwidatorzy Polski zza miedzy. O zbrodni pomorskiej 1939 r.”. O wydarzeniach tamtych dni opowiedział ks. Michał Damazyn – doktor teologii, socjoterapeuta, wykładowca i duszpasterz akademicki; autor artykułów i książek z zakresu teologii duchowości i historii najnowszej.

      Prelegent w swym wystąpieniu w wyczerpujący sposób przedstawił zagadnienie eksterminacji polskiej ludności cywilnej (inteligencji, rolników, robotników) oraz Żydów na terenie przedwojennego województwa pomorskiego w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej. Ksiądz niejednokrotnie odnosił się do „bliskiej historii” – oto bowiem wiele osób jesienią 1939 r. straciło życie także w Kcyni, czy też położonych niedaleko niej Sadkach.

    Udział w wykładzie ks. Damazyna był niezwykłą lekcją, swoistą formą uczczenia pamięci ofiar bestialsko zamordowanych przez hitlerowców.

       Ww. wydarzenie odbyło się w ramach wrześniowej „Ciekawości świata” (inicjatywy działającego w Urzędzie Miejskim w Kcyni „Dźwiękowego Archiwum Kcyni”).

Autor: Redakcja