Zakręcona akcja

     Pod koniec września w Zakładzie Poprawczym w Kcyni rozpoczęła się akcja: „Wkręć się w pomaganie!”. Koordynatorki przedsięwzięcia – Pani Lidia Kozłowska-Rusin i Pani Sylwia Gawrońska – zaangażowały wychowanków i pracowników placówki do zbierania plastikowych nakrętek w celu niesienia pomocy innym. Na bieżąco większa ilość nakrętek będzie przekazywana potrzebującym dzieciom.

    Rozpoczęliśmy od pomocy Celince Andrzejewskiej z pobliskiego Szubina, która choruje na SMA typu 1 – rdzeniowy zanik mięśni. Dziewięciomiesięczna dziewczynka walczy o życie, a ratunkiem dla niej jest terapia genowa, której koszt wynosi 9 mln złotych (!). W przypadku terapii genowej liczy się czas, gdyż im wcześniej zastosowana, tym lepsze daje efekty.

     Zebrane przez nas nakrętki przekazaliśmy w dniu 06.10.2020 r. organizatorowi akcji „Nakręć się na Kcynię” – główną ideą przedsięwzięcia była zbiórka nakrętek właśnie dla Celinki (w pomoc tej maleńkiej dziewczynce zaangażowało się naprawdę wiele osób!). Każdy, kto tym drobnym gestem pomógł, otrzymał ekologiczne gadżety (aspekt dbania o środowisko przy recyklingu plastiku również jest istotny). Warto wspomnieć, że na kcyńskim rynku przy okazji ww. inicjatywy zamontowany został pierwszy w gminie kosz na nakrętki w kształcie serca. Jak podaje organizator akcji (Urząd Miejski w Kcyni) – zebrano blisko 750 kg nakrętek. Cieszymy się, że i my pomogliśmy!

     Wychowankowie placówki, poznawszy historię Celinki Andrzejewskiej, „wkręcili się” w pomoc dla niej w inny jeszcze sposób. O szczegółach poinformujemy wkrótce…

     A tymczasem nasza zakręcona, nakrętkowa akcja będzie trwała… Tym razem chcemy pomóc czteroletniej Zosi Kołos z pobliskiego Wągrowca chorującej na zespół Westa (padaczkę lekooporną). Dziewczynka potrzebuje codziennej rehabilitacji, leków, sprzętu oraz udziału w turnusach rehabilitacyjnych. Do dzieła!

Autor: Redakcja