Radość świąt

     Nietypowość czasu, w którym żyjemy nie stanęła na przeszkodzie, by do Świąt Bożego Narodzenia w szkołach placówki przygotowywać się z radością i wyczekiwaniem.

     Już pod koniec listopada uczniowie rozpoczęli „produkcję” rozmaitych ozdób świątecznych. Przy wykorzystaniu m.in. styropianu, filcu, drewnianych klamerek, patyczków, pomponów, serwetek wychowankowie stworzyli niepowtarzalne wyroby rękodzielnicze. Część dekoracji przyozdobiła placówkę, część zaś trafiła na dobroczynny kiermasz dla Celinki, który odbył się 13 grudnia w pobliskim Żninie. Była to już kolejna akcja pomocy wychowanków dla 11-miesięcznej dziewczynki, która zmaga się z SMA (rdzeniowym zanikiem mięśni).

     Jak już wcześniej informowaliśmy na naszej stronie internetowej – nieletni angażują się w pomoc dla Celinki, ale i też dla chorującej na zespół Westa (padaczkę lekooporną) pięcioletniej Zosi. Jeden z wychowanków wykonał kartki świąteczne, inny napisał rymowane życzenia – wysyłając je do małych wojowniczek i ich dzielnych Rodziców, chcieliśmy okazać wsparcie i wiarę w pomyślną przyszłość dziewczynek…

    Warto dodać, że tradycyjne życzenia na niepowtarzalnych kartkach świątecznych wysłaliśmy także do współpracujących z placówką Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni oraz Dźwiękowego Archiwum Kcyni. 

     Klimat świąteczny w szkołach wprowadzały również tematyczne zajęcia w ramach godzin wychowawczych, lekcji języka polskiego. Przypomnieliśmy sobie zwyczaje, obyczaje, tradycje bożonarodzeniowe; redagowaliśmy życzenia…

      Nieletni zaangażowali się w wykonanie tematycznych gazetek, zdobili tablice pięknymi rysunkami i napisami.

      Dnia 21 grudnia, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, odbyła się szkolna wigilia  (już tradycyjnie z przewodnim hasłem „Jest taki dzień…”). Inaczej, bo chociażby bez tradycyjnego dzielenia się opłatkiem, ale w miłej atmosferze, przy dźwiękach świątecznej muzyki, spędziliśmy czas. Zadbaliśmy także o uzupełnienie kalorii, delektując się rozmaitymi słodkościami, owocami, a także ciastem upieczonym przez jedną z nauczycielek. Dodatkową niespodzianką była przygotowana przez pani pedagog i wychowanków (w ramach zajęć kulinarnych) przepyszna czekolada. Każdy z wychowanków otrzymał również drobny upominek.

     Życzymy wszystkim, by następne święta były już przesycone normalnością, by nowy 2021 rok oznaczał powrót do stabilizacji i spokoju na co dzień.

tekst zredagowała: Lidia Kozłowska-Rusin

Autor: Redakcja