Udział w spotkaniu pt. „Wheelchairtrip – 371 dni Ziemi Ognistej na Alaskę”

W dniu 30 września 2021 r. mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu pt. „Wheelchairtrip – 371 dni z Ziemi Ognistej na Alaskę”. Bohaterem wydarzenia był niezwykły człowiek, Pan Michał Woroch – podróżnik i fotograf, który mimo swej niepełnosprawności (od 2004 r. porusza się na wózku inwalidzkim) udowadnia, że niemożliwe nie istnieje.

W ramach autorskiego projektu Wheelhairtrip Pan Michał, wraz z przyjacielem (również poruszającym się na wózku), Panem Maciejem Kamińskim w 2018 r. odbył niesamowitą, trwającą 371 dni, podróż – z Ziemi Ognistej na Alaskę (przygotowywania do niej i „przebudowa” auta trwały ponad 2 lata). Panowie przejechali 65 000 km przez 15 państw. Wyprawa została nagrodzona najbardziej prestiżowymi nagrodami w świecie podróżniczym: “Wyczyn Roku”, “Kolosy 2019” oraz „Podróż Roku” w plebiscycie Travelery National Geographic.

Podczas spotkania Pan Michał, prezentując mapy i fotografie, przedstawił szczegóły niesamowitej podróży. Opowiadał niezwykle barwnie, wplatając w swoją opowieść zarówno fakty na temat miejsc, które odwiedził, jak i zabawne historie o przygodach, jakie spotkały jego i jego kompana w czasie drogi.

Podróżnik podczas swej opowieści niejednokrotnie podkreślał nieocenione wsparcie rodziny i przyjaciół. Opowiedział także o następnej wyprawie, na którą udaje się już pod koniec października br. Razem z grupą znajomych wyjeżdża w Himalaje na 35 dni. Specjalnie skonstruowane przez jednego z uczestników ekipy łaziki umożliwią poruszanie się po wąskich dróżkach w naprawdę wysokich górach.

Po wystąpieniu Pana Michała był czas na zadawanie pytań i indywidualne rozmowy. Nam także udało się wymienić z podróżnikiem kilka zdań, otrzymać autograf z dedykacją w książce, którą napisał i wydał. Wyraziliśmy podziw dla jego determinacji, konsekwencji i siły ducha. Pan Woroch swą postawą udowodnia bowiem, że z życia – nawet gdy przynosi troski, niepewność i ból – warto czerpać pełnymi garściami.

Ww. wydarzenie odbyło się w ramach jesiennej edycji „Ciekawości świata” (inicjatywy działającego w Urzędzie Miejskim w Kcyni „Dźwiękowego Archiwum Kcyni”).

tekst zredagowała: Lidia Kozłowska-Rusin

Autor: Redakcja