Wycieczka do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Dnia 16 listopada 2021 r. wzięliśmy udział w wycieczce historycznej do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Została ona zorganizowana z okazji Narodowego Święta Niepodległości i była  elementem propagowanej w naszej placówce Militarnej Turystyki Kulturowej w ramach realizacji celów i zamierzeń programu wychowawczego pt. „Archeologia Żywa”.

Ta niekonwencjonalna forma podróży w ostatnim czasie zdobywa coraz więcej zwolenników wśród wychowanków i pracowników naszej placówki. Znaczne walory turystyczne dla jej uprawiania występują w najbliższym nam regionie. Czy to w czasie wycieczek pieszych, rowerowych, autokarowych czy  też nawet kajakowych, przemierzamy historyczne trasy przemarszu wojsk, odwiedzamy pola walk i bitew, często decydujących o losach nie tylko regionu lecz i całego kraju. Zwiedzamy wiele unikalnych i pionierskich dzieł fortyfikacyjnych (nasz kraj jest swoistym skansenem różnorakich fortyfikacji). Oglądamy ekspozycje muzealne oraz uczestniczymy w inscenizacjach historycznych. Efektywnie przepracowujemy podstawowe  funkcje Militarnej Turystyki Kulturowej w kształtowaniu postaw patriotycznych wśród wychowanków a także  odpowiedzialności za los naszego państwa.

Wykorzystując specyficzną wrażliwość naszych wychowanków,  przygotowaliśmy ich wcześniej w czasie lekcji historii i edukacji dla bezpieczeństwa do wycieczki do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.  Na miejscu, w Poznaniu nasza mała grupa zwiedzających miała okazję poszerzyć zdobytą wcześniej wiedzę dzięki życzliwości panów kustoszy, którzy dodatkowo odpowiadali na dociekliwe pytania oraz wyjaśniali wątpliwości i niejasności. Ich rzetelne i szczegółowe wypowiedzi przybliżały przebieg wielu bitew pancernych i pomagały w wyrobieniu  w nas własnych opinii na temat oglądanych eksponatów.  Muzeum to szczyci się jedną z najnowocześniejszych ekspozycji broni pancernej z minionego wieku w Polsce. Multimedialne stanowiska w obrazowy sposób przybliżały nam szczegóły konstrukcyjne i sposoby wykorzystania na polu walki poszczególnych pojazdów pancernych. Ewenementem był fakt, że wszystkie te pojazdy były sprawne technicznie. Duże zainteresowanie wzbudziły wśród nas zrekonstruowane polskie  pojazdy bojowe sprzed II wojny światowej oraz doskonale odrestaurowane  niemieckie czołgi i działa pancerne.

Wycieczka ta pozwoliła na zapoznanie wychowanków z rolą broni pancernej we współczesnych konfliktach zbrojnych, pozwoliła na uzyskanie przez nich bezpośredniego i osobistego doświadczenia, gdy oglądali i dotykali poszczególnych wozów bojowych. Duże wrażenie na nich zrobił fakt, że broń ta  często wykorzystywana była przez polskich żołnierzy w czasie walk o niepodległość Polski w minionym wieku.

Autor: Redakcja