„Mistrz pięknego pisania”

            23 stycznia, wg kalendarza świąt nietypowych, obchodzony jest Dzień Pisma Ręcznego.  

            Z okazji ww. na początku roku w placówce został ogłoszony konkurs kaligraficzny na najdokładniej wykonany inicjał pn. „Mistrz pięknego pisania”. Wychowankowie chętnie wzięli udział w zaproponowanej przez nauczycielkę języka polskiego inicjatywie; wykazali się talentem, pomysłowością i poczuciem estetyki. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a ich prace zostały zaprezentowane na wystawie w szkolnej gazetce ściennej.

            Przy okazji tego nietypowego święta uczniom została przybliżona jego geneza. Dzień Pisma Ręcznego został ustanowiony przez członków amerykańskiego Stowarzyszenia Przyborów do Pisania (Writing Instrument Manufacturers Association) w 1977 r. Datę 23 stycznia wybrali nieprzypadkowo: to dzień urodzin Johna Hancocka, jednego z sygnatariuszy Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych, znanego ze swojego dużego i ozdobnego podpisu. Święto, zachęcając do pisania, miało także zwiększyć sprzedaż produkowanych przez jego pomysłodawców przyborów: piór i długopisów.

            Wychowankowie poznali także ciekawostki o ręcznym piśmiennictwie, a także o jego analizie (grafologii). Bo czyż np. nie jest ciekawy fakt, że pismo ręczne nigdy nie jest takie samo dla dwóch osób – nawet dla bliźniaków? Podobnie jak odciski palców i linie papilarne są unikalne, pismo ręczne jest niepowtarzalne… Odręczne pisanie wspomaga również proces zapamiętywania, sprzyja kreatywności. W epoce technologii cyfrowych jest relaksującym powrotem do świata analogowego.

            Współcześnie da się żyć niemal nie pisząc odręcznie (mamy laptopy, smartfony, aplikacje, edytory tekstu…). Lepiej jednak, żeby nie zostały po nas tylko elektroniczne ślady – celebrujmy więc Dzień Pisma Ręcznego nie tylko raz w roku?.

tekst zredagowała: Lidia Kozłowska-Rusin

Autor: Redakcja