Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego w szkołach placówki, tradycyjnie już, uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Wychowankowie wzięli udział w następujących przedsięwzięciach:

  • „Mistrz Ortografii” – szkolne dyktando z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (konkurs),
  • „Jak mówić, żeby nas słuchano?” – wykład mistrza języka polskiego, prof. Jerzego Bralczyka (on-line).

Większość wychowanków znakomicie poradziła sobie z niełatwym tekstem dyktanda pod intrygującym tytułem „Spotkanie z duchem”. Tekst naszpikowany był rozmaitymi trudnościami i pułapkami ortograficznymi. „Mistrzowie ortografii” otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

„Jak mówić, żeby nas słuchano?” to tytuł znanego, doskonałego wykładu prof. Jerzego Bralczyka. Wychowankowie ZP w Kcyni już kiedyś mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z tym wybitnym językoznawcą (https://kcynia.zp.gov.pl/2020/02/21/udzial-w-spotkaniu-z-panem-profesorem-jerzym-bralczykiem/). Tym razem spotkanie „na żywo” nie było możliwe. Usatysfakcjonowaliśmy się więc przekazem Pana Profesora w formie on-line (https://www.youtube.com/watch?v=TG4ZAGnlPOY&t=3411s). Jeden z najpopularniejszych autorytetów normatywnych w dziedzinie języka polskiego podjął się odpowiedzi na pytanie, jak mówić, żeby nas słuchano, a przy okazji poruszył wiele ważnych i ciekawych kwestii towarzyszących temu zagadnieniu. Wystąpienie prof. Jerzego Bralczyka okazało się być prawdziwym popisem umiejętności oratorskich, pełnym intelektualnych treści oraz poczucia humoru.

Uczniom przy okazji Dnia Języka Ojczystego przybliżona została również geneza tego święta; nie zabrakło odniesień do wielu ciekawostek związanych z polszczyzną. Wychowankowie zaangażowali się także w przygotowanie tematycznej gazetki.

Na koniec mała prośba: dodajmy do ulubionych „piękny i czysty język ojczysty”… (nie tylko od święta! ?)

tekst zredagowała: Lidia Kozłowska-Rusin

Autor: Redakcja