Udział w stand-upowym wydarzeniu

27 lutego trzech wychowanków placówki, pod opieką nauczycielki j. polskiego i psychologa, wzięło udział w występie polskiego stand-upera, Abelarda Gizy. Przedsięwzięcie odbyło się w Bydgoszczy, w Teatrze Adria.

Sztuka ma różne wymiary, jedną z nich jest stand-up. Ta komediowa forma artystyczna w postaci monologu przed publicznością, w przeciwieństwie do kabaretu, opiera się bardziej na charyzmie wykonawcy oraz kontakcie z publicznością niż na dopracowaniu każdego wiersza przedstawienia i wartości artystycznej.

Abelard Giza – uznawany za pioniera polskiej sceny stand-upowej – to także scenarzysta, autor tekstów komediowych, lider Kabaretu Limo (w latach 1999-2014). W Bydgoszczy przedstawił swój aktualny program pt. „Zaodrze”. Wiele żartów artysty podczas występu było spontanicznych; komik potrafił zareagować na to, co działo się poza sceną, na reakcje i komentarze widowni.

Występ mistrza stand-upu, przedstawiającego w krzywym zwierciadle różne aspekty życia codziennego, był w naszej ocenie udany. Z pewnością jednak nasz nastrój, jak i widowni wypełnionej po brzegi, byłby lepszy, gdyby zaledwie trzy dni wcześniej nie rozpoczęła się wojna w Ukrainie. Odniesienia do tego tragicznego wydarzenia, pełnego jednak powagi i szacunku dla zaatakowanego kraju, nie zabrakło w pożegnalnych słowach występującego…

tekst zredagowali: Lidia Kozłowska-Rusin, Michał Knitter

Autor: Redakcja