Kajakowa przygoda na Gwdzie

Dnia 2 września 2022 r. wychowankowie naszego zakładu wyjechali na spływ kajakowy na rzece Gwdzie. Spływ został zorganizowany z wykorzystaniem  sprzętu kajakowego, będącego na wyposażeniu naszej placówki. Jego celem podstawowym było zapoznanie się ze stanem wody na rzekach w rejonie Piły i przygotowanie spływu dla członków Klubu Filmów Chrześcijańskich  z parafii pw. św. Marcina w Szubinie. Wychowankowie w czasie tej imprezy turystycznej mieli okazję zapoznać się z metodyką organizowania spływów kajakowych.

Najważniejszym elementem dla organizatora spływu kajakowego jest bezpieczeństwo jego uczestników. Dlatego wychowankowie sami musieli przepłynąć odcinek rzeki, który dwa dni później mieli przepłynąć kajakarze z środowiska otwartego. Przećwiczyli metody komunikacji między kajakami, sposoby wzajemnej asekuracji oraz udzielania sobie wsparcia i pomocy. Sprawdzili miejsca sprowadzenia kajaków na wodę, niebezpieczeństwa związane z ewentualnymi przeszkodami  spotkanymi w czasie spływu (powalone drzewa, głazy, przykosy). Ćwiczyli sposoby ich zabezpieczenia, aby kajakowe dwójki mogły swobodnie je ominąć. Ważnym elementem było wybranie odpowiedniego miejsca, aby zakończyć spływ i bezpiecznie wyjść z kajaków. Po dopłynięciu do Krępska, wyciągnęliśmy kajaki w pobliżu mostu drogowego na Drodze Krajowej nr. 11 w Krępsku. Wychowawca podsumował opanowane przez wychowanków umiejętności i omówił zakres czynności, które muszą oni wykonać po każdorazowym zakończeniu spływu. Następnie, dzięki uprzejmości pana kierowcy, mieliśmy okazję sprawdzić stan wody na rzece Rurzycy. Zwiedziliśmy również miejsce, w którym w lipcu 1978 roku Kardynał Karol Wojtyła musiał przerwać spływ kajakowy i udać się do Rzymu  na konklawe, aby wybrać nowego papieża Jana Pawła I, a chwilę później sam został wybrany na Stolicę Piotrową jako Jan Paweł II.  

W doskonałych humorach powróciliśmy do zakładu.  Następnego dnia nasi wychowankowie przygotowali sprzęt dla kajakarzy z Klubu Filmów Chrześcijańskich przy parafii pw. Św. Marcina w Szubinie. Spływ ten odbył się na rzece Piławie 4 września i zakończył się mszą świętą przy Kamieniu Papieskim nad Rurzycą. Stół paschalny przystrojony gałązkami sosny i znalezionymi grzybami wyglądał wyjątkowo… Wzięli w nim udział kajakarze z Szubina, Kcyni, Wągrowca, Sępólna Krajeńskiego i Chodzieży. Było pięknie, przestrzennie, cudownie…

Autor: Redakcja