Udział w spotkaniu pt. „Senegambia”

W dniu 29 września 2022 r. mieliśmy okazję wziąć udział w interesującym spotkaniu z Panem Pawłem Wyczańskim pt. „Senegambia”.

Miejscowy lekarz weterynarii i podróżnik już od kilku lat dzieli się ze słuchaczami swoimi spostrzeżeniami z dalekich i bliskich wypraw. Tym razem opowiedział o wyciecze, którą odbył w styczniu 2020 r. – do Gambii i Senegalu.

Prelegent zaprezentował piękne fotografie, opowiedział o wielu przygodach, jakie towarzyszyły jego podróży na kontynent afrykański. Przytoczył m.in. historię o spotkaniu z marabutem (lokalnym szamanem i mędrcem w religii muzułmańskiej); pokazał otrzymany od niego talizman dżo-dżo. Nie zabrakło barwnych opowieści o interakcjach z tamtejszymi przewodnikami, sprzedawcami owoców, handlarzami pamiątkowym rękodziełem. W ramach ciekawostki dowiedzieliśmy, że ponad 50% dochodu narodowego Senegalu pochodzi ze sprzedaży orzeszków ziemnych; prelegent „wtajemniczył” zebranych także w wygląd (i smak) owocu baobabu. Nie zabrakło polskich akcentów – Pan Wyczański opowiedział
o spotkaniu z kilkuletnim chłopcem (uczniem odwiedzonej przez siebie szkoły), który dumnie nosząc koszulkę z polskim orłem i numerem 9, nie ukrywał swej fascynacji Robertem Lewandowskim (w tym kontekście podróżnik zaakcentował, że na pełnym fanów piłki nożnej Czarnym Lądzie sportowiec ten stał się jednym z najbardziej znanych, rozpoznawalnych Polaków).

Ww. wydarzenie odbyło się w ramach „Ciekawości świata” (inicjatywy działającego w Urzędzie Miejskim w Kcyni Dźwiękowego Archiwum Kcyni).

tekst zredagowała: Lidia Kozłowska-Rusin

Autor: Redakcja