Wycieczka do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

7 grudnia wychowankowie naszego zakładu wzięli udział w wycieczce historycznej do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Wycieczka ta jest jedną z wielu imprez turystycznych organizowanych dla naszych wychowanków z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. Ich celem jest rozwijanie szacunku dla przeszłości naszego narodu oraz poszanowania dla tradycji wielokulturowości państwa polskiego, kształtowanie właściwych postaw społecznych i patriotycznych, doskonalenie umiejętności odczytywania szkiców i map taktycznych oraz myślenia przyczynowo-skutkowego, zrozumienie taktycznych zasad wykorzystania broni pancernej na współczesnym polu walki.

Wyjechaliśmy rano, aby jak najszybciej rozpocząć spotkanie z historycznymi wozami bojowymi. W samym muzeum przywitał nas dyrektor pan pułkownik Tomasz Ogrodniczuk. Pogratulował nam, że jako pierwsi będziemy mogli podziwiać nowo nabyte eksponaty. Pierwszym była brytyjska armatohaubica 25 funtowa, używana przez żołnierzy polskich w czasie II wojny światowej. Kolejny eksponat to czołg T-55AM Merida, który brał udział w filmie pt. „Most szpiegów” – z autografami na pancerzu Stevena Spilberga i Janusza Kamińskiego. Zobaczyliśmy również samobieżny ustawiacz min Sum-Kalina. Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu składa się z czterech obszernych i klimatyzowanych pawilonów, gdzie umieszczone są wozy bojowe od Wielkiej Wojny 1914-1918 do czasów współczesnych. Dodatkowo pomiędzy nimi znajduje się duży zadaszony plac, na którym również postawiono czołgi i transportery opancerzone. Wewnątrz pawilonów mogliśmy oglądać pancerne eksponaty, drobne elementy wyposażenia. Pracownicy muzealni, chętnie dzielili się z wychowankami ciekawostkami związanymi z czołgami i historią Wojska Polskiego. Ich narracja była dostosowana do młodych ludzi zarówno mało obeznanych z tematem jak i tych mających wiedzę o wojskowości. Dlatego z wielkim zainteresowaniem  wsłuchaliśmy się w ich opowieści i zadawaliśmy liczne pytania. Obecnie kolekcja muzeum liczy około 80 pojazdów (czołgów, dział samobieżnych, samochodów pancernych, transporterów piechoty, pojazdów specjalistycznych, ciężarówek i samochodów rządowych), armat itp. Wszystko to znajduje się w 4 dużych halach podzielonych tematycznie – pojazdy przed 1939 rokiem, II wojna światowa, Zimna Wojna i okres po Zimnej Wojnie. Ekspozycja wzbogacona jest o elementy interaktywne, przybliżające historię nie tylko samych eksponatów, ale i wydarzeń historycznych, związanych z okresem eksploatacji tych pojazdów. Tym, co wyróżnia kolekcję muzeum jest bez wątpienia nie tylko bardzo ciekawa aranżacja sal wystawowych, ale i stan, w jakim utrzymane są zbiory.  Duże wrażenie na nas zrobił fakt, że ponad połowa pojazdów jest w pełni sprawna mechanicznie, a pozostałe często są w stanie nadającym się do szybkiego przywrócenia do sprawności. Dzięki działaniom władz muzeum, kolekcja w ostatnich latach powiększyła się o wiele unikalnych pojazdów pozyskiwanych z zagranicy. Część z nich poddawana była gruntownym remontom, które przywracały pojazdy do stanu idealnego. Niektóre pojedyncze eksponaty w muzeum (z okresu przed 1939 roku) to repliki, jednak w żadnym stopniu nie ustępują one wizualnie pierwowzorom.

Na długiej liście eksponatów w muzeum znajdują się m.in. takie pojazdy jak samochód pancerny wz.34, samochód pancerny Poznańczyk, tankietka TKS, czołg T-34/85 Rudy (wykorzystywany podczas kręcenia serialu „Czterej Pancerni i Pies”), StuG IV, PzKpfw III Ausf. N, ciągnik półgąsienicowy Sd.Kfz 6, czołg ciężki IS-2 i IS-3 (jeden z dwóch w Polsce i co istotne, zachowany w stanie idealnym, umożliwiającym nawet przywrócenie go do pełnej sprawności, w przeciwieństwie do drugiego egzemplarza w Warszawie), działa samobieżne SU-76, SU-85 oraz SU-100, liczne czołgi z okresu Zimnej Wojny (zarówno wykorzystywane przez Wojsko Polskie – T-54, T-55, PT-76 oraz czołgi z drugiej strony Żelaznej Kurtyny – amerykańskie Pattony). Jednym z bardziej unikalnych eksponatów jest jedyny egzemplarz prototypowego czołgu T-72M2D Wilk polskiej produkcji, który stał się bazą do rozwoju czołgu PT-91 Twardy. Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu to efekt ciężkiej pracy dyrektora tej placówki – ppłk.  Tomasza Ogrodniczuka oraz licznych pasjonatów skupionych wokół idei zachowania dla potomności historii polskiej broni pancernej.

Pracownicy muzeum poinformowali nas, że wymienione pojazdy to zaledwie część kolekcji, która jest zdecydowanie większa i na pewno w kolejnych latach powiększy się jeszcze bardziej, ponieważ władze muzeum cały czas starają się pozyskiwać kolejne eksponaty. Zwiedziliśmy wiele placówek muzealnych, lecz Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu jest zdecydowanie jednym z najciekawszych tego typu placówek w Polsce.  

Autor: Redakcja