Organizujemy imprezy kajakowe dla mieszkańców naszego regionu

         W minionym okresie pracownicy Zakładu Poprawczego w Kcyni wspólnie z wychowankami zorganizowali cykl imprez kajakowych dla mieszkańców naszego regionu. Imprezy te miały charakter wolontariacki. Spotkania te pozwoliły zrealizować wiele celów wychowawczych: socjalizowanie zachowań społecznych naszych wychowanków, zachęcanie ich do udzielania bezinteresownej pomocy innym, kształtowanie w nich poczucia odpowiedzialności za wszystkich uczestników spływów, rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach krytycznych, wykazywania się odwagą, wyobraźnią, empatią, wysoką kulturą i taktem.  Dla mieszkańców naszego regionu natomiast  cele były inne: promowanie aktywnego i bezpiecznego wypoczynku nad wodą, zachęcanie do odważnego podejmowania wyzwań, poznawania turystycznych atrakcji i uroków naszej pałucko-krajeńskiej ziemi.

         Podczas takiego rodzaju spływów nasi wychowankowie ograniczają  się do pływania kajakami dwuosobowymi po urokliwych rzekach, na których nie ma przeszkód lub jest ich bardzo niewiele.  

     W minionym czasie były to:

 • Szkolenia kajakowe na jeziorze w Wąsoszu, które prowadzili wychowawcy i pracownicy administracji ZP Kcyni a zarazem Instruktorzy Kajakarstwa Polskiego Związku Kajakowego. Dużą pomocą byli wychowankowie naszego zakładu, doświadczeni kajakarze, asekurujący nowych adeptów kajakarstwa, służąc im radą i fachową pomocą. Jezioro w Wąsoszu ze względu na czystą wodę, korzystną linię brzegową, szeroką plażę oraz łagodne zejścia do wody, doskonale nadaje się to tego typu działań.
 • Spływ kajakowy 11.04.2024 dla uczniów Zespołu Szkół im. E. Chroboczka w Szubinie na rzece Gąsawce.
 • Spływ kajakowy 28.04.2024 dla Dyskusyjnego Klubu Filmów Chrześcijańskich z Szubina na rzece Orli z Puszczy do Orli.
 • Spływ kajakowy 30.04.2024 na rzece Noteci dla uczniów Zespołu Szkół im. S. Staszica w Nakle nad Notecią z okazji Dnia Ziemi połączony z akcją zbierania nieczystości na tej największej rzece w naszym powiecie. Akcja ta współorganizowana przy współpracy z Przystanią Nakielską należy do naszej corocznej tradycji i cieszy się dużym zaangażowaniem zarówno uczniów ZS im. S. Staszica w Nakle nad Notecią jak i wychowanków ZP Kcyni.
 • Spływ kajakowy 02.05.2024 na rzece Łobżonce dla grupy duszpasterstwa diecezjalnego z parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej z Wysokiej. Na zakończenie spływu uczestniczyliśmy we mszy świętej odprawionej przez księdza Tomasza na ołtarzu ustawionym z kajaków.  
 • Spływ kajakowy 03.05.2024 na rzece Łobżonce dla mieszkańców Występu i Szamocina na odcinku z Wyrzyska do Osieka.
 • Spływ kajakowy 04.05.2024 na rzece Dobrzycy z Wiesiołki do Tarnowa dla Urzędu Miejskiego w Szubinie.
 • Prezentacja sprzętu i zasad bezpiecznego uprawiania kajakarstwa  28.05.2024 dla uczniów Zespołu Szkół im. S. Staszica w Nakle nad Notecią.
 • Szkolenie kajakowe 03.06.2024 dla wychowanków Schroniska dla Nieletnich im. Św. Jana Pawła II w Antoniewie na jeziorze w Kozielsku.
 • Prezentacja na Przystani Nakielskiej sprzętu kajakowego i kajakowych technik ratowniczych 12.06.2024 w czasie festynu organizowanego dla mieszkańców naszego regionu przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy i Powiatową Stację Sanepidu w Nakle nad Notecią pt: „Kręci nas bezpieczeństwo”.
 • Organizacja spływu kajakowego w dniu 15.06.2024 na rzece Noteci z Chobielina do Bielaw, dla grupy mieszkańców Poznania. Wielkie wrażenie na wychowankach zrobili mali kilkuletni kajakarze, którzy w bezpiecznych dwójkach pod opieką rodziców odważnie pokonali kilkukilometrowy dystans.

     To tylko zestaw kilku imprez kajakowych z ostatnich trzech miesięcy. Chciałbym jednak zaznaczyć, że w ciągu mijającego roku szkolnego było ich znacznie więcej.  Zawsze zapraszamy i zachęcamy wszystkich do wspólnych przygód kajakowych.

Autor: Redakcja