Kajakami na basenie

     Gdy bardzo silne mrozy nie pozwalają na korzystanie z uroków pływania po rzekach i podziwiania piękna otaczającej nas przyrody, bardzo chętnie przenosimy się na basen. Kajakarze z Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w Kcyni, dzięki uprzejmości i dużej życzliwości kierownictwa Ośrodka Sportu i Rekreacji w Janikowie, organizują zajęcia dla wszystkich chętnych na basenie „Wodnik” w Janikowie. 

       Specjalnie przygotowane, oczyszczone i zdezynfekowane kajaki oraz inny sprzęt kajakowy w sezonie wiosenno-jesiennym ułatwia nam pływanie po różnych rzekach i jeziorach, nie tylko na terenie naszego regionu, ale całej północno-wschodniej Polski. Doskonalimy wówczas umiejętności manewrowania kajakami oraz ćwiczymy różnego rodzaju techniki asekuracji, tak potrzebne w czasie pływania, na przykład po Rokitce czy Orlej. Pod okiem doświadczonych Instruktorów Kajakarstwa Polskiego Związku Kajakowego młodzi i starsi adepci kajakarstwa uczą się panowania nad łódką, rozpoczynając od manewrów najprostszych, aby wraz z opływaniem opanować naturalnie i bezboleśnie także te skomplikowane.  Ćwiczą więc na tempa: sposoby wsiadania i wychodzenia z kajaków, przyjmowania prawidłowej pozycji w kajaku, płynięcia do przodu, zakręcania kajakiem przy pomocy wychylenia biodra lub przy pomocy wiosła.  Różnego rodzaju kontry (czeską, sterującą), które umożliwiają, między innymi wchodzenie w cofki na rzece oraz sterowanie kajakiem w czasie pokonywania przeszkód naturalnych. Doskonalą podpórki, które zabezpieczają nas przed wywrotką: wysoką i niską, będące także wstępem do nauki dużo poważniejszych technik, jaką jest niewątpliwie między innymi „eskimoska”.  Piórkowanie i naciąganie potrzebne jest do sytuowania kajaka na wodzie w odpowiedniej pozycji. W warunkach ćwiczeń na basenie, gdy instruktor najpierw sam prezentuje odpowiednią technikę, a następnie stojąc obok ćwiczącego, indywidualnie asekuruje i pomaga w prawidłowym jej wykonaniu, możliwy jest szybki progres w opanowaniu odpowiednich umiejętności. Taki cykl przygotowań do sezonu wiosenno – letniego pozwala w pełni wykorzystać potencjał, jaki drzemie w aktywnym kajakarstwie, a polega on między innymi na kształtowaniu szacunku do piękna naszego regionu, kreowaniu oczekiwanych postaw społecznych, nacechowanych odpowiedzialnością i tolerancją oraz przeżywaniu emocji niespotykanych gdzie indziej.

      Dużą pomocą w przeprowadzeniu tych zajęć służą wychowankowie kcyńskiej placówki opiekuńczo-wychowawczej, którzy pod kierunkiem Instruktorów Kajakarstwa Polskiego Związku Kajakowego: Tomasza Bodnara oraz Barbary i Jacka Maćkowskich, radzą sobie doskonale na wodzie. Dlatego tak bardzo nas cieszy liczny udział młodzieży w naszych imprezach kajakowych organizowanych we współpracy z Lokalną Grupą Działania Stowarzyszenia Partnerstwa dla Krajny i Pałuk oraz różnymi instytucjami samorządowymi i społecznymi.

Autor: Redakcja