Dedykacja od Profesora Bralczyka…

     Od ubiegłego roku szkolnego wychowankowie placówki mogą brać udział w kółku zainteresowań z języka polskiego pn. „Piękny i czysty – mój język ojczysty!”, które prowadzi nauczycielka tego przedmiotu, Pani Lidia Kozłowska-Rusin. Pani Lidka uczy nieletnich, najogólniej rzecz ujmując, świadomego i poprawnego posługiwania się językiem polskim, z wdziękiem i humorem podpowiadając, jak wybrnąć z jego zawiłości. Zajęcia nierzadko obfitują w dowcipny styl, praktyczne wskazówki, są nietuzinkową lekcją miłości do polszczyzny. Bo przecież język jest tym, co nas łączy z przeszłością, co nas spaja jako członków wspólnot: rodziny, miasteczka, kraju, a jednocześnie tym, co jest indywidualne dla każdego z nas.

     Prowadząca zajęcia 4 października uczestniczyła w wykładzie „Rola języka w edukacji”, który wygłosił Pan prof. dr hab. Jerzy Bralczyk. Najpopularniejszego językowego autorytetu Polaków chyba nikomu nie trzeba przedstawiać… Warto przypomnieć jednak, że jest to językoznawca, profesor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, który od 1996 r. należy do Rady Języka Polskiego, a od 2003 r. zasiada w jej prezydium.

   Pani Lidce udało się zdobyć wyjątkową dedykację dla uczestników kółka zainteresowań w kcyńskim zakładzie poprawczym, która będzie zdobić klasopracownię języka polskiego. Pan Profesor złożył swój podpis również w książce „Słowo o słowie. Porady językowe profesora Bralczyka”, która stanowi swoisty „podręcznik” dla uczestników kółka.

     Pani Lidka wróciła do placówki z ww. cennymi pamiątkami, ale także z pozytywnymi wrażeniami oraz dalszą chęcią do samodoskonalenia oraz przekazywania swojej wiedzy i miłości do języka polskiego uczniom. Praktyczna znajomość języka ojczystego jest bowiem niezbędna w sytuacjach codziennych, warunkuje osiągnięcie sukcesów życiowych w różnych aspektach ludzkiej egzystencji.

Autor: Redakcja