Majowe święta nietypowe

   W maju, zgodnie z przyjętym planem imprez wg kalendarza świąt nietypowych, w placówce obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bez Diety (06.05.) oraz Dzień Praw Zwierząt (22.05.).

     W dalszym ciągu sytuacja epidemiczna uniemożliwiła nam pełną realizację przyjętych wcześniej założeń związanych z obchodami tych dni. Niezrażeni jednak niepowodzeniem wcześniejszych planów skromnie, ale ciekawie uczciliśmy te „święta”.

     Do Międzynarodowego Dnia Bez Diety podeszliśmy z dużą dozą humoru i rezerwy, przyjmując za motto tego „święta” mądrość ludową: „O diecie dobrze się myśli, nie czując głodu”. Podczas godziny wychowawczej porozmawialiśmy o zdrowym stylu życia, racjonalnym podejściu do tematyki żywienia i swojej sylwetki. Ale też pozwoliliśmy sobie na małe co nieco – przygotowaliśmy szybki, kaloryczny deser – wafle przekładane masą kajmakową i nutellą. W ramach „ciekawostki” zapoznaliśmy się również z rankingami najbardziej kalorycznych potraw.

     W Dniu Praw Zwierząt przyświecały nam słowa Antoine de Saint-Exupéry’ego: „Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś”. Rozmawialiśmy o prawach naszych „braci mniejszych” i konsekwencjach czynów, które godzą w ich zdrowie i życie. W tym zakresie sięgnęliśmy do zapisów Ustawy o ochronie zwierząt, rozpoczynającej się od słów, o których powinien pamiętać każdy z nas:  „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. 22 maja pierwotnie zaplanowana była tematyczna wieczornica, która miała mieć charakter imprezy otwartej. Podczas niej chcieliśmy m.in. zaprezentować efekty swoich działań w ramach realizowanego w placówce programu profilaktyczno-terapeutycznego pn. „Ślady łap zmienią nam serce” – wdrażanie do zachowań empatycznych i prospołecznych z elementami dogoterapii i wolontariatu. Jak już wspomniano wyżej, „koronawirusowy czas” uniemożliwił nam wiele. Nie odbyła się wieczornica, nie odbyło się dużo działań zaplanowanych w programie. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym wszystkie nasze plany i zamierzenia przebiegać już będą zgodnie z przyjętymi założeniami, a my niejeden raz udowodnimy, że los zwierząt nie jest nam obojętny.

     Ww. inicjatywy były w placówce odpowiednio rozreklamowanie – poprzez ogłoszenia i tematyczne ulotki, przybliżające w przystępny i ciekawy sposób dany dzień. Obchody świąt nietypowych koordynują w placówce Panie Lidia Kozłowska-Rusin i Anna Zakrzewska.

Autor: Redakcja