Wycieczka rowerowa po zachodnich Pałukach

    W dniu 14 lipca 2020 r. wychowankowie naszego zakładu wzięli udział w wycieczce rowerowej po wybranych miejscowościach zachodnich Pałuk. Wycieczka ta jest elementem Letniego Planu Imprez organizowanych w internacie naszej placówki.

     Wychowankowie pokonali w sumie 60-kilometrową trasę z Kcyni do Kobylca i z powrotem w ciągu kilku godzin. W ramach realizacji celów i zamierzeń programu wychowawczego „Archeologia Żywa” mieli okazję zobaczyć średniowieczny pałac obronny w Grocholinie. W rejonie wsi Dobieszewko widzieli betonowe schrony wybudowane przez polskich żołnierzy w 1939 roku, w przededniu wybuchu II wojny światowej. W Gołańczy  zatrzymaliśmy się przy ruinach zamku średniowiecznego. Wychowawca zapoznał wychowanków z tragiczną historią mieszkańców tego zamku w okresie potopu szwedzkiego w 1655 roku oraz z zawiłościami związanymi z nieudanymi próbami odbudowy tego zamku w latach 80 i 90 ubiegłego wieku. Słoneczna pogoda i orzeźwiające podmuchy wiatru umilały nam naszą wycieczkę. Powoli jadąc rowerami przez Laskownicę, Danabórz, Grylewo dojechaliśmy do kąpieliska nad jeziorem w Kobylcu. Tutaj, pod okiem miejscowych ratowników WOPR-u wychowankowie mieli okazję doskonalić swoje umiejętności pływackie. Zabawy było co niemiara a taka forma szkolenia przynosi największe korzyści. Obok nas, na obiektach nad jeziorem jak i w samym jeziorze intensywny trening miała polska kadra triatlonowców, co tym bardziej mobilizowało naszych chłopców do wzmożonego wysiłku.

     Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w drogę powrotną  do zakładu. Jeszcze tylko zatrzymaliśmy się na chwilę w kcyńskiej myjni gdzie dokładnie wyczyściliśmy nasze rowery. W czasie tej wycieczki wychowankowie nawzajem sobie pomagali i wspierali się w chwilach zmęczenia i zniechęcenia. Prawidłowo rozłożyli swoje siły tak, aby w dobrej formie i kondycji dojechać do Kcyni. Poza tym wykazali się dbałością o powierzony sobie sprzęt.   

Autor: Redakcja