V Spływ Kajakowy współorganizowany z okazji 650-lecia nadania praw miejskich Szubinowi

     W sobotę 5 września 2020 r. dzięki wsparciu Dyrektora Zakładu Poprawczego w Kcyni oraz wychowankom naszej placówki, zorganizowaliśmy wspólnie z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Szubinie i Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią V Spływ Kajakowy. Odbył się on z okazji 650-lecia nadania praw miejskich Szubinowi.

     Wychowankowie, wykazując się wielkim zaangażowaniem i odpowiedzialnością, dzień wcześniej przygotowali sprzęt kajakowy potrzebny do przeprowadzenia tego spływu. W sobotę, po dojechaniu do Żnina przeprowadziliśmy obowiązkową odprawę i omówiliśmy warunki bezpieczeństwa obowiązujące w czasie spływu. Następnie sprowadziliśmy kajaki na wody Małego Jeziora Żnińskiego. Instruktorzy Kajakarstwa PZKaj, będący pracownikami naszego zakładu, pełnili odpowiedzialne funkcje, zapewniające poczucie bezpieczeństwa uczestnikom spływu. Ich asystentem  był jeden z wychowanków, posiadający największe doświadczenie kajakowe. Na wcześniejszych spływach wykazywał się dużą troską i odpowiedzialnością za uczestników spływów. Podpływając do kajaków osób nieradzących sobie z ich manewrowaniem, spokojnie, z życzliwością i uśmiechem na ustach udzielał im koniecznego instruktażu i pomocy. Spotykało się to z uznaniem i wdzięcznością zainteresowanych.

     Mimo dynamicznej pogody, zmieniającej się ze słonecznej na deszczową, powoli i w doskonałych nastrojach dopłynęliśmy do Ośrodka Wczasowego w Wenecji. Po spożyciu ciepłego posiłku wyruszyliśmy w drogę powrotną do Żnina. Małe Jezioro Żnińskie powitało nas mnóstwem białych żagli Optymistów, Latających Holendrów i Laserów. Właśnie odbywały się na nim regaty młodych adeptów sportów wodnych.  Omijając w bezpiecznej odległości tor regatowy, podziwialiśmy  żaglówki, które wykorzystywały każdy podmuch wiatru, uwijając się lekko między bojkami.

     Po dopłynięciu do Żnina podziękowaliśmy uczestnikom za udział i  załadowaliśmy sprzęt na przyczepki. Potem wróciliśmy do Kcyni, by przygotować się do poniedziałkowego spływu ze studentami Instytutu Geograficznego Uniwersytetu im.  Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Autor: Redakcja