Wycieczka do Prywatnego Muzeum Historii „Garaż PRL-u” w Nakle n. Not.

            18 maja 2021 r. czterech wychowanków placówki, pod opieką nauczycieli: Pani Lidii Kozłowskiej-Rusin i Pana Macieja Książkiewicza, wzięło udział w wycieczce do Prywatnego Muzeum Historii „Garaż PRL-u” w Nakle n. Not.

            „Garaż PRL-u” to miejsce stworzone przez człowieka z pasją, który od blisko 15 lat gromadzi pojazdy, urządzenia, gadżety „tamtego czasu”. W czerwcu 2019 r. muzeum wpisane zostało do rejestru Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

            Co zobaczyliśmy w „Garażu PRL-u”? Nie sposób wymienić wszystkich eksponatów, bo jest ich naprawdę bardzo dużo, a kolekcja nieustannie się powiększa (dzięki staraniom właściciela, jak i wielu ludzi-darczyńców). Szczególną uwagę wychowanków przykuły motocykle (np. WSK, WFM, OSA, SHL, JAWA, MZ-TS, MZ-jaskółka, Simson SR-2, Komar), a także wyjątkowe auto – Mikrus. Wyposażenie muzeum to także między innymi stare meble, artykuły gospodarstwa domowego (np. pralki „Frania”, maszynki do mielenia mięsa, farelki, grzałki, żelazka), sprzęt RTV (np. telewizory kineskopowe, odtwarzacze VHS, magnetofony), zabawki (np. konie na biegunach, wózki dla lalek, kolejki, zestawy do majsterkowania). Nie brakuje tu również elementów wyposażenia dawnych sklepów, biur, warsztatów rzemieślniczych, ale i… gabinetu dentystycznego (brr!). Uczniowie mogli „zadzwonić” z dawnej budki telefonicznej, przejechać się na „składaku” (rowerze Wigry 3), poznali działanie saturatora.

            Nasza wizyta zakończona została wspólnym toastem… oranżadą (wyprodukowaną na szczęście dla naszego zdrowia nie w czasach PRL-u, ale przypominającą tę z „tamtych dni”).

            Pani Lidka przekazała na rzecz muzeum rodzinną pamiątkę – dwa banknoty w stanie idealnym: 500 zł z 1982 r. i 100 zł z 1986 r.

            Polecamy wszystkim wizytę w tym oryginalnym miejscu! Dziękujemy właścicielowi muzeum za bardzo miłe przyjęcie i ukazanie „ducha i czaru minionej epoki”.

tekst zredagowała: Lidia Kozłowska-Rusin

Autor: Redakcja