Udział w spotkaniu „Kcynia, Wapno i okolica w cieniu swastyki”

Dnia 16 września 2021 r. mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu z Panem Zbigniewem Grabowskim pn. „Kcynia, Wapno i okolica w cieniu swastyki”. Pan Grabowski (dziennikarz, poeta, a także były wójt Wapna) jest autorem publikacji pt. „Wapno i okolica w cieniu swastyki. Okupacyjne losy mieszkańców gminy Wapno w latach 1939-1945”. Książka ta stanowi swoisty hołd dla ofiar i świadków II wojny światowej – również z gminy Wapno oraz okolicznych miejscowości: Kcyni, Dziewierzewa, Damasławka, Stołężyna, czy też Żarczyna.

Wystąpienie Pana Grabowskiego dotyczyło przebiegu wydarzeń w wojennym czasie: początku wojny, wysiedlenia, zakończenia działań wojennych i wyjazdu Niemców w styczniu 1945 r. Badacz, wspierając się obszernymi wspomnieniami świadków, przybliżał atmosferę tamtych dni.

Miesiąc wrzesień szczególnie skłania do upamiętniania i powracania do relacji oraz wspomnień tych, którzy przeżyli wojenny terror, tułaczkę, rozdzielenie z bliskimi. W tym kontekście warto zacytować słowa Olgi Tokarczuk: „Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera”. Praca i wiedza Pana Grabowskiego z pewnością przyczyniają się do kultywowania pamięci o trudnym okresie polskiej historii.

Ww. wydarzenie odbyło się w ramach jesiennej edycji „Ciekawości świata” (inicjatywy działającego w Urzędzie Miejskim w Kcyni „Dźwiękowego Archiwum Kcyni”).

tekst zredagowała: Lidia Kozłowska-Rusin

Autor: Redakcja