Taktyczne gry w paintball

            28 listopada 2021 r. wzięliśmy udział w  Taktycznych Grach Paintballowych  zorganizowanych przez wyspecjalizowana firmę w Chodzieży. W czasie tych gier wychowankowie realizowali cele i zmierzenia programów wychowawczych, realizowanych w naszym zakładzie: „Trzymaj formę”,  „Bezpieczne Kajakarstwo” i „ Archeologia Żywa”. Wzięli w nich udział wychowankowie naszego zakładu, pracownicy z członkami rodzin oraz zaproszeni goście.

            Po dotarciu na miejsce, wszyscy zostali przeszkoleni z zasad bezpiecznego obsługiwania się markerami. Ubraliśmy odzież ochronną,  kamizelki i maski, których nie wolno było w żadnym wypadku zdejmować.  Tak zabezpieczeni mieliśmy pewność, że paintball jest nie tylko wciągającą zabawą, ale i wygodnym oraz bezpiecznym sposobem spędzania wolnego czasu. Paintball to ekscytująca gra zespołowa. Jak sama nazwa wskazuje, głównym elementem jest użycie markerów i kulek do malowania. Różnicą między paintballem a innymi podobnymi zmilitaryzowanymi grami, jest obecność farby, która uderza w przeciwnika, rozszczepiając się. Piłka wówczas pozostawia wyraźnie widoczne miejsce, co nie daje rywalowi szansy na wątpienie w swoją porażkę. Jest to prawdopodobnie kluczowy czynnik tak szalonej popularności paintballu na świecie. W końcu tak interesujące jest obserwowanie, jak piłka leci kilkadziesiąt metrów i uderza dokładnie w cel, a tutaj również pozostawia jasny ślad. Wystarczy spojrzeć na nasze kolorowe zdjęcia  – urzekający widok. Za pomocą pistoletu pneumatycznego możesz trafić rywala w odległości do 100 metrów.  Szybkostrzelność dla różnych modeli sięga nawet 20 pocisków na sekundę. 

            Podzieleni na dwa zespoły rozegraliśmy trzy konkurencje . Samo bieganie i strzelanie do siebie w pewnym momencie nie było już dla nas interesujące.  Szybko zrozumieliśmy, że jest to gra oparta na taktycznych działaniach zespołu, umożliwiająca wspólną grę, a nie rywalizację jako indywidualnych graczy. Paintball to sport mający na celu wyeliminowanie przeciwnika. Każdy z nas początkujących, aby zostać pełnoprawnym członkiem zespołu, musiał nauczyć się systematycznego eliminowania rywala. Podstawa taktyczna odgrywa decydującą rolę, nie mniej istotną nawet przy celności strzelania. Konieczne było szybkie opracowanie planu wykonania zadania, tak aby każdy członek zespołu znał swoją rolę i działał zgodnie z ogólnym planem. Tylko wtedy zespół mógł w pełni liczyć na sukces. Paintball to gra, która jest dynamiczna i raczej tak zwani „bohaterzy” nie mają w niej za wiele szans, jeśli chcą przeforsować swój styl na polu bitwy. Prędzej czy później zostawali oni otoczeni i bezlitośnie rozstrzelani kulkami z farbą. Dlatego też tak ważne było dla nas nauczenie się odpowiedniego poruszania się po terenie gry. Start gry  zaczynał się od biegu co sił w nogach do punktu bazy czyli umówionego wcześniej miejsca oznaczonego kolorową flagą. Nie można było zatrzymywać się na otwartej przestrzeni. Nagłe zawahanie się, powrót do wcześniejszego miejsca, czy padanie na ziemię na otwartej przestrzeni, zawsze równało się z tym, że zostaniemy trafieni przez przeciwnika i wyeliminowani przez sędziego. Ważne było obieranie takiej ścieżki biegu, aby była jak najbezpieczniejsza. Zbyt asekuracyjna gra zespołu oznaczonego żółtymi szarfami nie była dobrym wyjściem. Czerwoni  w trakcie gry zastosowali kilka niekonwencjonalnych zagrań, które zaskoczyły przeciwnika. Byli oni mniej przewidywalni i taka taktyka  przynosiła im  pożądany skutek i w klasyfikacji końcowej zwycięstwo.   W paintballu często musieliśmy umieć przewidywać kroki rywala i jednocześnie samemu opracowywać takie, które nie będą dla niego przewidywalne.

            Na zakończenie zabawy wszyscy w doskonałych humorach spotkaliśmy się przy ognisku, dzieląc się wrażeniami i gratulując sobie nawzajem sukcesów, obiecaliśmy ponowne spotkanie w wiosennej aurze. 

Autor: Redakcja