Teatr – miejsce magiczne

Dnia 26 marca 2022 r. wychowankowie Zakładu Poprawczego w Kcyni, pod opieką nauczycielki języka polskiego, obejrzeli sztukę teatralną pt. „Nerwica natręctw” w reżyserii Artura Barcisia.

Na deskach Teatru Adria w Bydgoszczy wybitni aktorzy: Jowita Budnik, Katarzyna Herman, Rafał Królikowski, Karolina Sawka, Zdzisław Wardejn, Andrzej Zieliński, zaprezentowali znakomitą komedię.

„Nerwica natręctw” to spektakl o tym, co może się wydarzyć, kiedy pacjenci gabinetu psychiatrycznego, zmagający się z różnymi problemami (chorobą Tourette’a – niekontrolowanym przeklinaniem, arytmomanią – przeliczaniem wszystkiego, nozofobią – strachem przed bakteriami, palilalią – powtarzaniem każdego zdania, niemożnością stanięcia na linii, czy tytułową nerwicą natręctw), zaczną leczyć się nawzajem…

Sztuka była śmieszna, ale nie banalna; miła w odbiorze, ale nie nazbyt prosta; komediowa, jednak ukazująca dobry warsztat aktorski; wreszcie bawiąca do rozpuku, ale i pouczająca. Nie brakło tu bowiem konkluzji dotyczących empatii, pracy grupowej czy też dzielenia się mądrością życiową.

Wyjazd odbył się w ramach obchodów w szkołach placówki Międzynarodowego Dnia Teatru.

tekst zredagowała: Lidia Kozłowska-Rusin

Autor: Redakcja