„Wejdź i stań się przyjacielem książek”

8 maja, wg „Kalendarza świąt nietypowych”, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W tym roku „święto” wypadło w niedzielę; uczciliśmy je więc dzień później.

9 maja wychowankowie, pod opieką nauczycielki języka polskiego (a zarazem nauczyciela-bibliotekarza) oraz nauczyciela zawodu stolarza, wzięli udział w wycieczce do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle n. Not.

W tym dniu odwiedziliśmy wypożyczalnię i czytelnię książek dla dorosłych, a także filię dziecięcą. Zapoznaliśmy się z profilem działalności i interesującymi zbiorami obydwu miejsc. Pracownicy biblioteki przybliżyli nam również informacje na temat czytaka – odtwarzacza audio dla osób niewidomych i niedowidzących. Ponadto poznaliśmy istotę kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”; dyskutowaliśmy nad korzyściami wynikającymi ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka.

Uczniowie wręczyli paniom bibliotekarkom kwiaty oraz tomik poetycki autorstwa wychowanka placówki. Z naszej strony nie zabrakło serdecznych życzeń zadowolenia z pracy, szeregu pomysłów na szerzenie nawyku czytania i obcowania z książką oraz – jakżeby inaczej – wiernych czytelników!

tekst zredagowała: Lidia Kozłowska-Rusin

Autor: Redakcja