Nasz udział w 29 Ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata

         Jak co roku z inicjatywy Fundacji Nasza Ziemia, we wrześniu odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątanie Świata. 29 Finał tej akcji w bieżącym roku przypada na 16-18 września. Wychowankowie naszego zakładu już 7 i 9 września rozpoczęli realizację zadań, wynikających z przystąpienia do tej akcji. Działania swe będą kontynuowali w przyszłych miesiącach.

         Nasze prace skoncentrowały się, jak co roku, na porządkowaniu zapomnianych mogił oraz alejek zabytkowego cmentarza przy ulicy Nakielskiej w Kcyni. 21 września ponownie zajęliśmy się wycinaniem roślinności synantropijnej z terenu cmentarza. 23 września wspólnie z uczniami SP im J. Czochralskiego w Kcyni uporządkowaliśmy teren wokół tego cmentarza, zbieraliśmy różnego rodzaju odpady i gałęzie. W wrześniowych akcjach wzięło udział 4 wychowanków naszego zakładu. Nasze systematyczne działania na tej nekropolii w współpracy z ks. proboszczem parafii pw. Św. Michała Archanioła w Kcyni przynoszą oczekiwane rezultaty i co najważniejsze dla nas – liczba zbieranych konsekwentnie nieczystości maleje. Mieszkańcy Kcyni i okolic są coraz bardziej świadomi znaczenia tego cmentarza w obrazie historyczno- kulturowym naszego miasta. Sami na bieżąco usuwają nieczystości z jego terenu.

         Zauważmy, jak wiele zależy już od nas samych. I to nie dotyczy tylko tej nekropolii czy też sprzątanych przez nas wspólnie z uczniami ZS im. St. Staszica w Nakle nad Notecią rzek: Rokitki czy Piławy. Ucząc młodych ludzi szacunku do otaczającego nas świata i przyrody, mamy szansę zachować jak najwięcej piękna dla następnych pokoleń. I tak jak śpiewał Wojciech Młynarski: „Posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej”, musimy powiedzieć głośno i wyraźnie: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze. Te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej planecie nie ma.

         Wychodząc na nasze akcje terenowe, nie zapominamy wziąć sobie do serca tego wyjątkowego w swoim klimacie obrazu i przesłania. Nie deklarujmy pomocy, tylko zaangażujmy się praktycznie w działania ekologiczne. Pomoże nam to przekonać nieprzekonanych i  stanowić będzie nasze oręże dla wątpiących w siłę wspólnej troski o Matkę Ziemię.

Autor: Redakcja