Nasze wycieczki rowerowe i spływy kajakowe  z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku

11 listopada 2022 obchodzimy Święto Niepodległości. 104 lata temu Polska po 123 latach rozbiorów odzyskała niepodległość. Było to możliwe dzięki długiej i konsekwentnej postawie wielu pokoleń patriotów w całym XIX wieku. Polacy wywalczyli sobie prawo do samostanowienia i niepodległości na frontach I wojny światowej w latach od 1914 do 1918, a nawet później, bo dla nas Polaków czyn zbrojny zakończył się w 1921r.

Wychowankowie naszej placówki, w ramach rowerowych wycieczek specjalistycznych i spływów kajakowych, organizowanych przez pracowników naszego zakładu, uczą się szacunku do historii naszego kraju oraz postaw tolerancji wobec innych. Wskazywaliśmy na rolę wielokulturowości w przeszłości naszego narodu.  Karol Libelt, XIX wieczny filozof i poznańczyk, właśnie szacunek dla innych nazywał siłą polskiego patriotyzmu (O pięknej miłości ojczyzny). Wychowankowie w październiku i listopadzie uczestniczyli w  6 wycieczkach rowerowych szlakiem walk powstańców wielkopolskich w 1919r. na froncie północnym (5,14, 20, 21 października, 8 i 12 listopada). Trasa naszych wycieczek wiodła przez pola walk, gdzie do dzisiaj zachowały się pozostałości bohaterstwa naszych pradziadów.

Aby wszechstronnie oddziaływać na młodych wychowanków i uczyć ich szacunku do historii własnej ojczyzny, wykorzystujemy do tego celu spływy kajakowe na rzekach naszego regionu. Zawsze są one organizowane tak, aby przebiegały przez tereny związane z walkami żołnierzy polskich w czasie powstania wielkopolskiego w 1919 r. czy też w czasie II wojny światowej. W październiku i listopadzie zorganizowaliśmy 5 spływów kajakowych (7,17,28, października 4 i 11 listopada), w czasie których wychowankowie mieli okazję zwiedzać różnego rodzaju obiekty historyczne i pamiątki z przeszłości naszego narodu: obozy jenieckie, umocnienia Wału Pomorskiego, miejsca tragicznych walk żołnierzy polskich, pozostałości sowieckich baz wojskowych. (Dziękuję ślusarzom za naprawę 2 siedzisk kajakowych w warsztacie szkolnym.) O ileż łatwiej uczyć prawdziwej miłości ojczyzny nie w murach zakładu, lecz w otoczeniu pięknych, naszych polskich krajobrazów. Historia, którą nauczyciel-przewodnik przekazuje jest żywa, radosna, kolorowa.  Wychowankowie inaczej na nią patrzą również wtedy, gdy w ramach współpracy z parafią pw. Św. Michała Archanioła w Kcyni stale sprzątamy alejki i mogiły powstańców z 1848 r. na zabytkowym cmentarzu w Kcyni przy ulicy Nakielskiej (26 i 31 października) lub gdy w czasie zajęć w warsztatach podejmują się renowacji symbolicznych krzyży.

Wychowawcy w naszej placówce chcą swymi oddziaływaniami kształtującymi właściwe postawy obywatelskie i patriotyczne wyjść poza określone ramy dat świąt narodowych (w końcu daty te zostały wyznaczone w sposób sztuczny). Wychowankowie powinni mieć przypominaną przeszłość naszego narodu oraz  szacunek do symboli narodowych przez cały czas,  na każdym kroku, w każdej chwili. I my to robimy.  Bo Polska jest tego warta.

Autor: Redakcja