Nasze Bożonarodzeniowe szopki na wystawie w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. J. Erdmana

18 listopada przewieźliśmy do Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmana Bożonarodzeniowe szopki, wykonane przez wychowanków naszego zakładu w minionych latach na gminne konkursy organizowane przez Gminne Centrum Kultury i Biblioteki im. K. Prillowej w Kcyni. Wernisaż tych szopek odbył się  23 listopada 2022 r. o godz. 11.00 w Muzeum Ziemi Szubińskiej przy ulicy Szkolnej 2. Prezentowane na wystawie szopki pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, Zakładu Poprawczego w Kcyni, Parafii pw. św. Marcina Biskupa w Szubinie oraz  innych zbiorów prywatnych oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna.  

Szopki nasi wychowankowie wykonywali w warsztatach szkolnych pod opieką nauczycieli zawodu, w internacie i w szkole pod opieką nauczyciela historii. Z wielką precyzją odtwarzali różne elementy architektury ludowej, jakie można spotkać w Polsce. Jedni zbudowali miniaturę koliby pasterskiej, spotykanej na halach polskiego Podhala. Inni wykonali model stodoły z murem szachulcowym spotykanej w Wielkopolsce. Jeszcze inny zespół wykonał model kresowego pałacyku szlacheckiego. Wiele wysiłku wymagała szopka, będąca modelem betlejemskiej szopy znad Morza Martwego. Wychowankowie z wielkim zaangażowaniem odtwarzali detale architektoniczne. Wymagało to od nich dużej wiedzy, zaradności  i umiejętności w obróbce różnych małych drewnianych elementów. Często proponowali usprawnienia i rozwiązania konstrukcyjne, podnoszące estetykę wykonanych przez nich szopek.

Ostatnim ważnym elementem w wykonaniu każdej szopki było wyrzeźbienie w specjalnej glinie postaci Marii, Józefa, nowonarodzonego Jezusa, pasterzy, trzech króli  oraz wyobrażenia zwierząt towarzyszących narodzeniu w Betlejem Chrystusa. Powoli, wykazując się cierpliwością i wielką wyobraźnią, przy pomocy prostych narzędzi postawały  piękne figurki…

Jesteśmy dumni, że nasze prace zostały docenione i przedstawione na wernisażu. Tylko my wiemy, ile wymagały od nas poświęcenia, wysiłku i zaangażowania. Tym większa nasza radość, że mogła je zobaczyć szersza grupa odbiorców.

Autor: Redakcja